Arcok, maszkok, történetek

Válogatás a Szépművészeti Múzeum kortárs gyűjteményéből

2003. november 18. – 2004. február 29.

Újra megnyílt a Szépművészeti Múzeum mélyföldszinti Ión Piramis csarnoka, ahol a múzeum saját kortárs művészeti gyűjteményéből válogatott új kiállítás látható. A gyűjtemény – a korszakot a 20. század közepétől tekintve – jelenleg mintegy félezer művet tartalmaz, nem számítva a papírra készült rajzokat és sokszorosított grafikákat. A korábban követett állandó kiállítási koncepció, az alkalmanként felfrissített reprezentatív válogatás helyett ezúttal más jellegű bemutatási módot követünk. A művek meglehetős sokrétűsége és az egyszerre felvonultathatónál jóval nagyobb száma miatt a jövőben a gyűjteményi anyagot sorozatjelleggel tárjuk a közönség elé. A gyűjtemény belső struktúráját követve, a kiállításokat mindig egy-egy tematikus vagy gondolati egység köré szervezzük, így időről időre megújuló összeállítással találkozhat a látogató.

Első válogatásunk az „Arcok, maszkok, történetek” címet viseli, és a legutóbbi idők művészeinek heterogén, de néhány archetípus rögzülését tükröző emberképét teszi szemlére. Tizennégy európai ország alkotója képviseli magát kiállításunkon a környező nemzetektől Izlandig. A nemzetközi művészeti élet több elismert nagyságával találkozhatunk a teremben, mint Magdalena Abakanowicz, Karel Appel, Armando, Joseph Beuys, Braco Dimitrijevic, Erró, Rudolf Fila, Joe Tilson vagy a filmrendező Derek Jarman. A magyar származású művészek közül ezúttal Kemény Zoltán, Rozsda Endre, Szabó Ákos szerepel. A műfajilag igen sokrétű anyagban a választott tematika lehetőséget ad olyan művek beválogatására is, amelyek egy reprezentatív összeállításból esetleg kiszorulnak, de a művek kvalitása indokolttá teszi nyilvános szereplésüket. Remélhetően új és váratlan találkozásokra, izgalmas szellemi kalandra nyílik így alkalom a kiállítóteremben.

További kiállításaink tervezett témái: „Fény és tükör”, „Idő és emlék”, „Érzéki és logikai struktúrák”, „Mozgósított és féken tartott energiák”, „A geometria szabadsága”.