BLICK 2001

Új északi filmek és videók

2002. március 9. – március 10.
MegnyitóOpening: 2002. március 9. 10:00

ÉSZAKI FILMEK ÉS VIDEÓK A LUDWIG MÚZEUMBAN
2002. MÁRCIUS 9-10.

BLICK 2001: Új északi filmek és videók címmel egy hétvégén át új skandináv képzőművészeti filmeket és videókat mutat be a Ludwig Múzeum Budapest – Kortárs Művészeti Múzeum. Az összesen 4 órás programban 40 svéd, dán, finn, norvég és izlandi művész az utóbbi öt évben készült műveit láthatjuk. A BLICK videó és filmpályázatot azzal a szándékkal hirdette meg a NIFCA, az Északi Kortárs Művészeti Intézet és a stockholmi Moderna Museet, hogy egy fórumot teremtsen a médium egyre bővülő eredményeinek bemutatására és aktuális helyzetének megvitatására. A 2001-es második pályázatra 666 mű érkezett, amelyből 47-et válogattak ki a háromtagú kurátor team.

„A BLICK 2001 programját nem egy meghatározott téma szerint válogattuk. Ezért igyekeztünk egy olyan ritmust megteremteni, amely alkalmassá teszi múzeumi és más kiállítóterekben történő vetítésekre. Mindazonáltal néhány tendencia megfigyelhető. A történetmesélés még mindig jelentős szerepet kap sok művész munkájában, olykor tiszta dokumentációs érzékenységgel, máskor a családi videók magán elbeszéléseivel rokoníthatóan. Némelyik művész a városi, esztétikai, szociális vagy politikai struktúrákat kutatja, és „rendszert” helyezi a tüzetesebb vizsgálódás középpontjába. Általánosan elmondható, hogy a médiumban való hit nagyon erősnek tűnik. Néhány munka kapcsolatba hozható a hatvanas évek francia filmművészetében megjelenő cinema vérité hagyományával, amely low tech technikát alkalmazott az esemény effektek nélküli realista ábrázolására és fontos célkitűzése volt, hogy a történet önmagáért beszéljen. Ez a magatartás látszólag vonzó a fiatalabb generáció számára, ugyanakkor magabiztos munkamódszert igényel, amellyel a film képes megtartani a sokat látott kortárs néző figyelmét. A program ritmusát meghatározza néhány olyan munka, mely a filmet vagy videót mint állóképet alkalmazza, egyfajta hangulati képfolyamot teremtve. Ma a filmkép nem írható le feltétlenül mozgóképként, ehelyett festői és meditatív minőségekkel gazdagodik. A vetítést tarkítottuk rövid, többek között animációs filmmel, amelyek első látásra talán jelentéktelennek tűnnek, de tartós benyomást tesznek a nézőre.”
(Rebecca Gordon Nesbitt: NIFCA, Helsinki); Maria Lind és Cecilia Widenheim: Moderna Museet, Stockholm, a program kurátorai)

Művészek: Erik Aalto, Mats Adelman, Jari Alakoskela & Sami Heikkilä, J. Tobias Anderson, Carina Bergholm Sudén, Tobias Bernstrup, Johanna Billing, Marie Bondeson, Arne Borgan, Estella Burga, Søren Dahlgaard, Katarina Eismann, Maria Friberg, Anna Júlía Fridbjörnsdóttir, Peter Geschwind, Alexander Gutke, Inger Lise Hansen, Ronny Hanson, Ronnit Hasson, Felice Hapetzeder, Mai Hofstad Gunnes, Saskia Holmkvist, Gunilla Klignberg, Katarina Löfström, Lotte Konow Lund, Cecilia Lundquist, Timo Menke, Hanna Miettinen, Pekka Niskanen, Jesper Nordahl, Bjargey Olafsdóttir, Björn Perborg, Ulf Rollof, Pia Rönicke, Saara Saarela, Egill Sæbjörnsson, Thorvaldur Thorsteinnson & Olafur Johanesson, Salla Tykkä, Gitte Villesen

A vetítések időpontja:
2002. március 9. 10 óra, 14 óra
március 10. 10 óra, 14 óra