Corvin kárpitok

Magyar Kárpitművészek Egyesülete

2008. március 14. – április 9.
MegnyitóOpening: 2008. március 18. 18:00
Alkotók: Balogh Edit, Baranya Judit, Benedek Noémi, Bocz Beáta, Csókás Emese, Dobrányi Ildikó, Erdélyi Eta, Hegyi Ibolya, Harmati Zsófia, Kecskés Ágnes, Kiss Katalin, Kneisz Eszter, Kovács Péter, Fóris Katalin, Horváth László, John Ágoston, Köllő Margit, Kőszegi Anna Mária, Kuchta Klára, Lencsés Ida, Martos Katalin, Máder Indira, Mészáros Erzsébet, Nagy Dalma, Novák Ildikó, Nyerges Éva, Pasqualetti Eleonóra, Pázmány Judit, Rapaich Richárd, Sipos Éva, Solti Gizella, Szabó Verona, Száraz Mária, Tápai Nóra, Vajda Mária, Zelenák Katalin, Zsámbokréti Dóra

A Budavári Kárpitműhelyben, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) felkérésére, harmincnégy kárpitművész részvételével 2003-ban kezdődtek, az egyik legjelentősebb magyar uralkodó, a humanista Hunyadi (Corvin) Mátyás király (1458–1490) világhírű könyvtárának és a magyar reneszánsz korának tiszteletére készülő Corvin kárpitok tervezési és kivitelezési munkálatai. A végleges terv létrejöttét ugyanúgy, ahogy a Szent István és műve című millenniumi kárpit esetében is, hosszú gyűjtési és tervezési folyamat előzte meg.

Korabeli motívumok gyűjtése, történelmi relikviák felkutatása, a témát kiemelő, markánsan képviselő képi elemek, szövegek, koloritok kutatása, válogatása mellett a művészek ez esetben főként Mátyás király világhírű könyvtárának fennmaradt köteteiből, illusztrációiból, korabeli motívumvilágából merítettek. A tervezés első fázisában harmincnégy önálló vázlatterv született, melyeket a 2004. évi Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében a Budavári Kárpitműhelyben rendezett „Corvin kárpitok, Corvin Mátyás Európa-hírű könyvtára és a kortárs magyar kárpitművészet” című kiállításon mutattak be a közönségnek.

A tervezés következő lépéseként az OSZK szakemberei és a művészek javaslatai alapján kiválasztott nyolc tervet alapul véve négy, 1:10 léptékű terv jött létre. Ezek mindegyike tartalmazta már azokat a fontos tematikai és kompozíciós elemeket, részleteket, amelyeket a megrendelő és a művészek egyaránt fontosnak tartottak. A leszövendő terv kiválasztására a Képző- és Iparművészeti Lektorátus, az OSZK szakemberei és a művészek képviselői részvételével került sor. A zsűri által kiválasztott kárpittervet az alkotók klasszikus, ún. „haute lisse” technikával kívánták megvalósítani.

2004 második felére már elkészültek a közel húsz négyzetméteres triptichon kartonjai, 1:1 méretű műhelyrajzai, majd megkezdődött a kárpitsorozat szövése. A bal oldali kárpit középpontjában egy Matthias Rex-portré, a jobb oldalin egy Beatrix Regina-portré látható. A középső kárpit Mátyás címerét, magát a királyt és Beatrix királynét ábrázolja, míg mindhárom kárpit felületén Mátyás uralkodása idejéből származó latin nyelvű szövegek szerepelnek.

† Dobrányi Ildikó