Mentés másként…

Mi marad az újmédia-művészetből?

2017. február 24. – március 26.
MegnyitóOpening: 2017. február 23. 18:00
MegnyitjaRemarks by: Peternák Miklós
A kiállítás a médiaművészet magyarországi kezdeteitől napjainkig tartó időszakot, a folyamatosan megújuló technológiákat alkalmazó művészek munkásságát mutatja be a Ludwig-gyűjteményben található műalkotásokon keresztül, melyek egyúttal átfogó képet nyújtanak a médiaművészet főbb irányzatairól, ugyanakkor a műfaj speciális közép-európai vonásait is megjelenítik.

Bemutatásra kerül a technikai médiumok felhasználásával készült alkotások teljes skálája, vagyis a 20. század második felére jellemző médiaművészet (fotó, film, videó, analóg technikai eszközöket használó művek) és a 21. századi újmédia művészet (digitális technológiákon alapuló művek) is. A cél az alkotások olyan prezentációja, amely a művek mellett az alkotói elképzelésekre, a mű létrejöttének folyamatára, s ezzel együtt a hosszú távú megőrzés lehetőségeire koncentrál.

Jelenkorunkban szinte naponta jelennek meg újabb és újabb technikai lehetőségek. A művészek egyre inkább elmozdulnak az összetett műtárgyhordozók és a médiaművészet irányába. A hagyományos műtárgyak restaurálásával ellentétben a médiaművészeti tárgyak romlása gyorsabb, így megőrzésük állandó kihívást jelent a múzeumok számára.

A fő kérdés az, hogy mi a műtárgy ma és mit kell megőrizni a jövő számára? A megőrzés szempontjából a fizikai és technikai értelemben vett eredeti állapot jelentésének újraértelmezése elkerülhetetlen, fontos, hogy válaszokat kapjunk a művek keletkezési körülményeiről, a technikai eszközök fontosságáról, jelentéséről.

Nem csupán a digitális fájl megőrzéséről van szó, annál sokkal összetettebb a feladat, hiszen a művet, annak rétegeit és jelentéstartalmát is meg kell őrizni. Lényeges a terjesztés és sokszorosítás problémája, az, hogy a művészek milyen összetevőket használnak a munka során, sőt az is, hogy hogyan mutatható be a mű akkor, ha a művész fizikai jelenléte nem lehetséges.

A tárlathoz március 23-24-én MAPS 2017 címmel kétnapos konferencia is kapcsolódik, amelyen nemzetközi hírű szakemberek – a New York-i MoMA, a londoni TATE, a madridi Reina Sofia, az amszterdami LIMA, illetve a berlini Humboldt Egyetem restaurátorai és professzorai – tartanak majd előadást a médiaművészet megőrzésével kapcsolatban.

Kiállító művészek: BEÖTHY Balázs, BÓDY Gábor, CSÁKI László – PÁLFI Szabolcs, CSONTÓ Lajos, CSÖRGŐ Attila, ENYINGI Tamás, ESTERHÁZY Marcell, Andreas FOGARASI, FORGÁCS Péter, HAJAS Tibor, HALÁSZ Károly, KELE Judit, KESERUE Zsolt, KIS VARSÓ, KOMORÓCZKY Tamás, LENGYEL András, Olia LIALINA, MAURER Dóra, NÉMETH Hajnal, NÉMETH Ilona, RÓNAI Péter, SOCIÉTÉ RÉALISTE, ST.AUBY Tamás, Alexei SHULGIN, SUGÁR János, SZEGEDY-MASZÁK Zoltán – LANGH Róbert – FERNEZELYI Márton – Richard ACZEL, SZIRTES János, TÓT Endre, VÁRNAI Gyula, WALICZKY Tamás