Soundweaving

2024. február 13. – március 13.
MegnyitóOpening: 2024. február 12. 18:30
MegnyitjaRemarks by: Nagy Zopán

A Soundweaving Szirmay Zsanett textilművész interdiszciplináris, integratív projektje, melynek lényege a lyukkártyás-zengőfésűs zenelejátszóra átírt tradicionális textilminta és annak hangi leképzése. A transzformáció során a magyar népi keresztszemes minták, az iszlám szőnyegminták és japán motívumok lézervágott textilekké, a textilmotívumok pedig dallammá alakulnak. A Soundweaving egyszerre hat több érzékszervre és interakcióra invitál. A műfaji határokat feszegető textil- és hanginstalláció négy kontinens dallam- és motívumvilágát jeleníti meg.

A népművészet, a design és a zene határterületeit ötvöző projekt többféle médiumot használ, több síkon kommunikál. Egyként tartozik az analóg és a digitális világhoz, amennyiben a kézzel készült hímzések, szőnyegminták lézervágott minták formájában értelmeződnek át. Ugyanakkor a vizuális világ auditív módon jelenik meg benne, illetve a zene grafikai karaktere jut szerephez a dallamsorok felépítésénél.  A kortárs képzőművészet határterületeit feszegető alkotás egyazon időben jeleníti meg a hagyomány és a technika, valamint a vizualitás és az auditív találkozását. A bináris kódrendszerre megfeleltethető pixelgrafikus átírás Szirmay Zsanett textilművész unikális ötlete. A minták zenei átírását Tárkány-Kovács Bálint és Vikukel Dániel zenész, zeneszerzők alakították egyperces etűdökké.

A Soundweaving első kiadását a keresztszemes motívumok, a projekt második kiadását a Soundweaving Middle East Editiont a Közel-Keleti térség kultúrájának motívumvilágából származó szőnyegminták és építészeti elemek inspirálták. 2018 októberében a Soundweaving 7.0 – Pergamon Edition – a Pergamon Múzeum Staatliche Museen zu Berlin által felkért projekt – a berlini Pergamon Múzeumban került bemutatásra, amely a Múzeum kárpitkollekciójának átirata.

A sorozat legújabb kiadása a Soundweaving 8.0 – Japan Edition, melynek textilmintáit a katagami, katazome valamint a kimonók motívumai inspirálták. A lyukszalag mintái között felcsendül a Sakura-Sakura tradicionális japán dal is. 2018-ban a Visegrádi 4-ek országainak népművészeti motívumaiból is született dallam és textilinstalláció. Az így született Soundweaving V4 Edition Prágában, Pozsonyban, Varsóban, Lodz-ban és Budapesten is szerepelt a magyar V4 elnökség kulturális és tudományos programsorozat kapcsán.

A Soundweaving immáron nyolc kiadása a Hybridart Management, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, az Ybl Kreatív Ház és a Magyar Külügyminisztérium támogatásával szerepelt Európában, Ázsiában és a Közép-Kelet régióiban.