STRABAG Festészeti Díj 2007

2007. szeptember 14. – október 14.
MegnyitóOpening: 2007. szeptember 13. 18:00
A STRABAG (korábban Magyar Aszfalt Kft.) tizenegy éve minden évben meghirdeti festészeti versenyét a 40 év alatti fiatal magyar festők számára. A 2007. évi pályázatra 77 művész közel 200 művet adott be. A díj történetében első alkalommal került sor arra, hogy Wilhelm Weiss, a STRABAG Kunstforum igazgatója, valamint Barbara Baum, az intézmény művészettörténésze is részt vett a zsűrizés munkájában — dr. Hegyi Lóránd művészettörténész, Kovalovszky Márta művészettörténész, Néray Katalin művészettörténész, a Ludwig Múzeum igazgatónője és Dr. Petrányi Zsolt művészettörténész, a Műcsarnok nonprofit kft. igazgatója mellett.

A zsűri a fődíjat ? a díjazottak közül ezúttal a legfiatalabbnak ? Verebics Ágnesnek (1982) ítélte. Szuggesztív, pszichologizáló portréi, egyedi kompozícióikkal, színvilágukkal nyerték meg a bírálók tetszését. Az ábrázolt női arcok expresszív gesztusaikkal, különös beállításaikkal és képkivágásaikkal hatnak a nézőre.

A négy alkotói támogatást Barakonyi Zsombor, Batykó Róbert, Benedek Barna és Tóth Miklós kapta.

Barakonyi Zsombor (1972) legújabb sorozatában az animációs filmtrükkök gondolkodásmódját ülteti át a festészet médiumába. Város- és enteriőrképei szürreális látomásokat, utópikus víziókat jelenítenek meg.

Batykó Róbert (1981) munkái az ábrázolás és az absztrakció határát kutatják, hangszerrészleteket felnagyító motívumai a montázstechnikát és a festészet erőteljes ecsetkezelését állítják ellentétbe a monokróm felületekkel.

Benedek Barna (1973) nagyméretű fekete és fehér árnyalatait használó vásznai az op-art és a geometrikus festészet eredményeit ötvözik. Sűrű vonalakból összeállított kompozíciói egyszerre hatnak tiszta rendszerükkel és vibráló struktúráikkal.

Tóth Miklós (1974) alkotásai a stílusötvözés eszközével egyszerre csendéletek és a közelmúlt formatervezési stílusát idéző felületek. Manipulált tapétamintái és falrészletei az iróniát sem nélkülözik.

A kiállításon látható művek ? az expresszív vizuális élmény mellett ? betekintést nyújtanak a fiatal magyar generációt foglalkoztató aktuális festészeti kérdésekbe.