Szomorú trópusok

2009. augusztus 28. – október 9.
MegnyitóOpening: 2009. augusztus 27. 19:00
MegnyitjaRemarks by: Döme Gábor
Janek Simon kiállításának címe a francia szociológus, etnológus és antropológus, a strukturalista mozgalom fő teoretikusa és a strukturális antropológia irányzatának megteremtője, Claude Lévi-Strauss azonos című művére utal. Brazíliai visszaemlékezéseit Lévi-Strauss tizenöt évvel azután írta meg, hogy etnográfusként, az „utolsó érintetlen primitív népek” iránti romantikus vágytól hajtva nekivágott az Amazonas-menti őserdőknek.

Romantikus idill helyett azonban itt is „a civilizáció szemetével” találta magát szembe. A könyv tekinthető egyfajta etnográfiai és filozófiai útleírásnak, ahol Lévi-Strauss az utazások során szerzett tapasztalatait osztja meg az olvasóval.

A Platán Galériában látható kiállítás annyiban kapcsolódik az említett klasszikus műhöz, hogy Lévi-Strausshoz hasonlóan Janek Simon is utazásai során szerzett tapasztalatait kívánja megosztani a nézővel – közvetett módon, utazásai által inspirált munkáin keresztül.

Janek Simon a krakkói Jagelló Egyetemen hallgatott szociológiát és pszichológiát, hagyományos értelemben vett művészeti képzésben nem vett részt. Mára a fiatal lengyel művészgeneráció egyik legmarkánsabb személyisége. Kiállításán régi és új munkák egyaránt szerepelnek.

Korábbi munkái közül többek között a művész egy 2000-es kínai útjának „emléke”, egy hibásan működő, csaló számológép, melyhez hasonlóval csapták be pénzváltás során. Szorosan ehhez a munkához kapcsolódik a Simon gyerekkori nyaralásait felidéző ház eltorzult faszerkezetes modellje, melyet a művész ennek a számológépnek a segítségével szerkesztett meg.

Régebbi munkái közül látható még egy indiai utazás nyomán létrejött munka, egy mennyezeti ventilátor, amelyre egy pár cipő van felakasztva, s ez a ventilátor mozgásának megfelelően egyfajta káoszt sugallva köröz a látogató feje fölött.

A kiállítás címét viselő könyv régi lengyel kiadásában található egy kihajtogatható oldal, mely közül az egyiken egy majom, a másikon egy indián vezér portréjának fotója látható. Simon a fotók nézésekor megfigyelhető szemmozgást modellező hálót szerkesztett, mely az észlelés mechanizmusára és annak rejtett struktúrájára világít rá.

A kiállításon helyet kap a művész nagyapjának archívuma is, a nagyapa titokzatos utazásai során összegyűlt fotók egy része.