Természet-művészet

Fotók, videók

2015. február 7. – február 26.
MegnyitóOpening: 2015. február 6. 18:00
MegnyitjaRemarks by: Hudi László
Erőss István a hazai képzőművészeti élet meghatározó egyénisége, aki nemzetközi szerepléseivel külföldön is kivívta elismertségét.

Visszatekintve eddigi munkásságára, a következetesen egymásra épülő életmű lényege a morális szempontok elsődleges szerepe, kultúrák találkozási pontján megélt tapasztalatokból táplálkozva hozza létre munkáit.

Munkájában etikai szempontok által köt össze kultúrákat úgy, hogy saját kultúránkat is gazdagítva mindig a kapcsolódási pontok által létrejött azonosságok adják az elsődleges tartalmat.

Természeti, társadalmi és személyes lét összeforrva létezik munkájában, művészeti felfogásának lényege, hogy összefüggésrendszerében nyitott, továbbgondolásra alkalmas, interaktív viszony jöjjön létre. Ezért fontos kiemelni a kapcsolatteremtést, mint az alkotói attitűd fontos részét, az állandó párbeszéd általi, a közösségteremtésből táplálkozó új alternatívák keresését.

Nemzetközi művésztelepeken rendszeresen meghívott alkotó, aki a természetművészet sajátos formáját műveli, amely mentes a nosztalgikus elemektől, ember és természet ellentmondásos és összetett viszonyát tárja fel. Társadalmi lény, aki biológiailag, társadalmilag és kulturálisan behatárolva új közösségteremtő ideákkal újraértelmezi identitását, melyhez a művészet eszköz és keret.

Honosítója a természetművészet irányzatnak, amit értelmezve, továbbgondolva elsőként integrált a felsőoktatásba. Mindezt nemzetközi kontextusban, a globális művészeti vérkeringésben elgondolva indította útjára. Felfogásának, művészeti irányultságának lényege a különböző felfogások, művészeti attitűdök találkozásából eredő újabb utak lehetőségének kiaknázása, ezért stílusa nem formai egységre törekvés, hanem a rátaláló mentalitásával a környezetre adó válasz, a kulturális kontextusra reagáló mű.

Installációi a képzettársításokat generáló kulturális különbségek párosításával, hétköznapi anyagok átminősítésével, kulturális szokások újraértelmezésével egzisztenciális problémákat is feszeget. A természettel való foglalkozáson túl, ami az elveszett harmónia, az egészséges szimbiózis megteremtése, a társadalmi problémák is megkerülhetetlenek.

Erőss István sajátos művészete a nature art esztétikai felfogásán túllépve elsősorban a társadalmi problémákon keresztül láttatja az ellentmondásokat.

Gaál József