Vulgata

2001. november 3. – november 28.
MegnyitóOpening: 2001. november 2. 18:00

Új művészet Szlovéniából

Kurátor: Gregor Podnar (Ljubljana, Skuc Galéria)

Kiállító művészek:
Vadim Fiškin, Bojan Gorenec, Dejan Habicht & Tanja Lažetic, Ivan Ilic, Irwin, Marko A. Kovacic, Maja Licul, Vesna Molicnik, Marko Peljhan, Tadej Pogacar & dokumentációs sarok (Vuk Cosic, Damijan Kracina, Alenka Pirman, Katarina Toman, Irena Wölle)

A Vulgata nem más, mint a Biblia latin nyelvű fordítása a negyedik század végéről, amely nyelvi egyszerűsítései révén jelentősen megnövelte a szent szövegek olvasóközönségét. Ahogyan – Walter Benjamin szerint – minden fordítás értelmezés, a fordító ismereteinek, gondolatainak lenyomata is egyben, úgy a jelenségekre reagáló, azokat leképezni igyekvő művészeti alkotások is lényegi – és a legmegkapóbb – elemként tartalmazzák a művész felfogását, szubjektív szemléletét (szemben a világ objektívebb, tudományos magyarázataival).
A kiállításon résztvevő szlovén művészek hasonló „fordítói” tevékenységbe fogtak, amikor megpróbáltak képet alkotni a Szlovéniában az elmúlt tíz évben, a nemzetállammá válás óta lezajlott változásokról. Nemzetiségi identitás és nemzeti tudatosság fogalmai azóta új jelentést nyertek, az önmeghatározás kapcsán felvetődő kérdésekre a szlovén politika és kultúra egyaránt reflektál. Míg a magyar szcéna ismertebbjei művészileg inkább függetlenedni igyekeznek az aktuális politikai, szociológiai problémáktól, szlovén kollégáik között nagyon erős, tudatos tábort alkotnak a Wfordítók. Az elsősorban társadalmi jelenségekre fókuszáló művek hol éles kritikával, hol humorral vagy éppen a dokumentálás szándékával közelítenek az elmúlt évtized eseményeihez: a saját és az ott élők életét meghatározó új körülmények, a megváltozott társadalmi és közösségi hierarchia és kapcsolatrendszer, az ámulatba vagy kétségbe ejtő új lehetőségek, problémák és tapasztalatok valószínűleg meglepően ismerősnek tűnnek majd az elmúlt tíz évben Magyarországon, sőt: közép-Európában élt látogatónak.
A művek jelentésbeli nyitottsága ill. többértelműsége megakadályozza a propagandisztikus, aktuálpolitikai értelmezést, a megváltozott és folyton változó helyzethez alkalmazkodni igyekvő emberek és közösségek számára a jelenségek komplex és nehezen átlátható voltát, az értelmezés és véleményalkotás szubjektivitását és lehetőségeinek sokféleségét sejteti.
A ljubljanai kurátor válogatásában olyan nemzetközileg elismert szlovén művészek újabb műveit ismerhetjük meg, mint Dejan Habicht & Tanja Lazetic, az idei Velencei Biennalén Szlovéniát képviselő Vuk Cosic és Tadej Pogacar, vagy az IRWIN csoport.