Munka, létminimum, alapjövedelem

A szolidaritás ma 3.

Beszélgetés a szolidaritás intézményes lehetőségeiről és határairól
A tranzit. hu beszélgetés-sorozata

2016. november 25. 18.00
Gólya (1083 Budapest, Bókay János u 34.)

Szükségszerűen gyötrelmesnek kell-e lennie a munkának, a Paradicsomból való kiűzetés átkának következményeként? Bűntudatot kell-e éreznünk akkor ha nem dolgozunk elég keményen vagy éppen egyáltalán nem tudunk vagy akarunk dolgozni? Vagy ez is csak a munka történelmi-ideológiai hagyományának morális kontextusa és az ebből következő társadalmi és politikai nyomás miatt van? Átalakítható és átalakítandó-e ez a kontextus, és ha igen, mennyiben érinti jelenlegi társadalmunk talapzatát, például az állampolgárság kérdését? Egyáltalán mi is az a munka és a munkamegosztás és mi köze van ezeknek a szolidaritáshoz? Hogyan vizsgálható az alapjövedelem kérdése a reproduktív és a „láthatatlan munka” szempontjából? Valóban alkalmas eszköz lehet a az alapjövedelem a szegénység feszámolására? A bérmunka alapú társadalom lényegi eleme a függőség fenntartása a munkáját áruba bocsátó egyén és a munkáltatója között, azonban a munkaerőpiac átalakulása miatti növekvő munkanélküliség arra késztet minket hogy továbbkérdezzünk a munka és a szolidaritás fogalmai mentén. Az egzisztenciális bizonytalanságból fakadó jogos félelmek elismerése és tematizálása mellett behatóbban kell vizsgálnunk azt a rendszert amelyben élnünk kell valamint a fogalmi kereteket amely szerint gondolkodunk róla.

Meghívott vendégeinkkel ezekről a kérdésekről szeretnénk beszélgetni, valamint ehhez kapcsolódó művészeti megközelítésekről.

Beszélgetőtársak:
Bálint Mónika, szociológus, a Magyar Szegénységellenes Hálózat munkatársa, a Közmunkás Mozgalom a Jövőért csoport szervezője
Istvánffy András, kommunikációs szakember, az alternatív baloldali Negyedik Köztársaság Párt volt elnöke
Pogátsa Zoltán, közgazdász, szociológus, egyetemi docens
Témafelvetés és moderálás: Básthy Ágnes
Bevezető: Hegyi Dóra