Polyák Levente: Az önszerveződő város

Autonómia és együttműködés Európában

— OFF-MŰHELY Budapest előadás-sorozat —

2018/10/11. 18:00 – 20:00
Helyszín: Stúdió Galéria (Bp., VII. Rottenbiller utca 35.)

A 2000-es évek első felének virágzását követően a gazdasági válság komoly nehézségekkel szembesítette az európai városok jelentős részét: a valós pénzügyi fedezet, illetve vásárlói vagy bérlői igények nélkül megvalósított fejlesztési projektek számos önkormányzatot tereltek a csőd szélére. A recesszió – a különböző politikai válságokkal és megszorítási intézkedésekkel kiegészítve – az európai jóléti államok válságát eredményezte, amelynek részeként a közszféra a kontinens számos településén elkezdett kivonulni a kultúrához, oktatáshoz, egészséghez kapcsolódó közösségi infrastruktúrák és szolgáltatások területéről. A közszolgáltatások átalakulása és a megszorítások egyúttal a városi terekre is rányomták bélyegüket: a csökkenő önkormányzati költségvetések a közösségi létesítmények és közterek elhanyagolását és gyakran sikertelen privatizációját, megüresedését vonták magukkal. A közösségi szolgáltatások és terek válságára adott válaszként Európa számos városában jelentek meg olyan közösségek és szervezetek, amelyek a hiányzó vagy nem megfelelő közellátás pótlására vagy helyettesítésére vállalkoztak.
Az előadás a közösségi-alapú városfejlesztés európai kísérleteit mutatja be, Lisszabontól Varsóig és Liverpooltól Rómáig, különös tekintettel az önszerveződő, helyi közösségekbe beágyazott, inkluzív és alkalmazkodó képes civil terekre és a körülöttük szerveződő hálózatokra – az etikus tőkéhez való hozzáféréstől, a közösségi finanszírozáson keresztül, a közösségszervezés, illetve az intézményekkel való együttműködés kérdéseiig.

Polyák Levente (1979) urbanista, kutató és kritikus. Építészetet, urbanisztikát, szociológiát és művészetelméletet tanult Budapesten és Párizsban. 2009-től a budapesti MOME és BME, majd a bécsi TU oktatója volt. Vendéghallgató volt a Columbia University-n és a párizsi École Nationale Supérieure d’Architecture-n, a CEU Szociológia szakán szerzett PhD fokozatot. Dolgozott budapesti, New York-i, párizsi, és római önkormányzatok megbízásából. A Cooperative City szerkesztője, az Eutropian Research & Action (Bécs-Róma) társalapítója és a budapesti KÉK – Kortárs Építészeti Központ tagja.

OFF-Műhely Budapest: A Summa Artium új New Community Fund programja keretében az OFF inkubációs programot indít 30 év alatti fiataloknak. A program keretében egy Budapestet tematizáló művészeti produkció megvalósulását támogatjuk a résztvevők számára rendezett workshopokkal, konzultációkkal, előadásokkal és anyagi eszközökkel. Az OFF-Műhely részeként nyilvános előadásokat is szervezünk, amelyek egyben betekintést engednek külföldön dolgozó magyar szakemberek munkájába is.

További információ az OFF-Műhely Budapestről és a további nyilvános előadásokról: https://offbiennale.hu/off-muhely

Az előadás nyelve magyar. 
A program ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk!