Az Ernst muzeumbeli tájékoztató után azt tapasztalom, hogy részletkérdéseken megy már csak a vita, és ennek megfelelôen elôbbutóbb konszenzusra is jut majd. A politikai akarat a részletkérdések tekintetében lefegyverzôen nagyvonalú és engedékeny, valószínű azért, mert az ö számukra mindez másodlagos. Meglepve tapasztalom, hogy az alapkoncepciót közülünk senki sem vitatja, mely szerint helyes a kultúrális tevékenysegeket az ellenôrizhetô és kényelmes fogyasztás (plaza, popcorn/multiplex tegye fel a kezét, aki rendszeres látogató ezeken a helyeken!) mintáját követve fizikailag lokalizalni. Akkor szerintetek hogyan lesz/lehet a kortárs kultúra kritikus? Ezek szerint tehát rajtam kívül mindenki egyetért hogy a kortárs kultúra hivatalos reprezentációja a nemzeti szinház építészeti csôdje, a nemzeti koncertterem, a hagyományok háza, és az MMMM államilag megalkotott metszéspontjában keresendô. Egy politikai csatatéren fogunk egy kultúrális sztalinvárost épiteni? A nemzeti szinházzal is bármennyire bántó is a külsô megjelenése elsôsorban az a baj, hogy belsô szerkezetével egyfajta szinjátszas modellt állít be egyedülinek (nemzetinek). Nem flexibilis, nem nyitott, hanem véglegesnek tételezi fel magát.
Azt sejtem, hogy a t. szakmát már most sokkal jobban izgatja, hogy ki lesz az igazgató, és ezért már kezdôdik/folytatódik az óvatoskodás. (Kedves Új Igazgató, engedd meg, hogy innen a múltból üdvözöljelek és elsôként gratuláljak kinevezésedhez. Tökéletes választás vagy!)
Ezért azt javasolom, hogy a vitafórumon legyen lehetôség szavazni és fogadni az új igazgató személyére. (A melyi@c3.hu cimre lehet anonim módon igazgató neveket javasolni.)
|
|