Vitathatatlan, hogy szükséges a modern magyar művészet szisztematikus gyűjtése és bemutatása. A 60-as évek magyar művészetének alkotásai itt-ott láthatók, a 70-es éveké alig. De szükséges-e az egészet lineárisan felfűzni? Szerintem, nem. És akkor az egyetlen épületbe való tömörítés sem az egyedüli megoldás. Lehetne fejleszteni (építészetileg is) azokat a gyűjteményeket, ahol az 1945 utáni magyar művészet egy-egy korszaka, irányzata jobban reprezentált (pld. Kiscelli, Artpool, Ludwig).
Az új múzeum egy új lehetőséget jelent arra, hogy szinkronban lehessünk saját időnkkel. A 21. század múzeuma a művészet fogalmáról és funkciójáról szóló diskurzusok laboratóriuma lehetne. A megrendezett kiállítások különböző művészet koncepciókat ütköztethetnének, belőlük kerülnének a művek a gyűjteménybe és nem fordítva (adott gyűjtemény tematikus kiállításai). A múzeum nemcsak a szelekciós ágensként, hanem időnként művészeti producerként is működhetne. Múzeum-pedagógia, nyári iskola, kisebb esemény-programok, (külföldi)partner hálózat.
Az új múzeumnak a kijelölt helyen és konfigurációban történő felépítésének feltételezem, hogy szerződések révén, jogi státusza van. Nem tudom viszont, mennyire végérvényes az a döntés, hogy Modern múzeumról legyen szó? Mit tehetne a szakma azon része, mely a 21. századi múzeumát részesítené előnyben? Hogyan lehetne elérni, hogy egy kortárs művészeti múzeumra vonatkozó koncepciót egyáltalán mérlegeljen a minisztérium?
|
|