Szerintem olyan intézmény létrehozásának van értelme, amely nemzetközi programot képvisel. Egy múzeum, amely csak modern magyar művészetet állít ki, anakronisztikus, arra pedig nincs esély, hogy egy nemzetközi gyűjtemény jöjjön létre klasszikus modern művészetből. Realisztikus ötletnek tűnik, hogy a Magyar Nemzeti Galéria kiállítóhelyeként működjön az új intézmény, de akkor feltétlenül nemzetközi kiállításokat is be kell mutatni.
Egy új kortárs művészeti múzeumnak nem látom értelmét, mert konkurálna a Ludwig Múzeummal és nincs annyi állami pénz, ami két hasonló profilú intézményt fenn tudna tartani.
Elképzelhetőnek tartanám, hogy több intézmény osztozzon az új helyen, ami bizonyára bonyolult pályáztatási rendszert igényel, és nehezíti egy egyértelmű profil kialakítását.
Véleményem szerint az lenne a legegészségesebb, ha egy Fitz Péter által is említett ICA-típusú (Kortárs Művészeti Intézet) kiállítóhely jöhetne létre, amely nyitott a folyamatokra, műhelyként működik, kiállításokat hoz létre, műveket kezdeményez (producer), vitákat indít. Lehetne ez egy a kötött műfajokon túllépő intézmény, ahol nem csak a képzőművészet, hanem az építészet, a dizájn stb. is helyet kaphatna. A bizonyos időre kijelölt kurátorok ötlete jó, legjobb lenne egy különböző szakterületekre szakosodott szakemberekből álló kuratórium (pl. fotó, videó, építészet, dizájn stb.)
|
|