A fórum neve: Vitafórum a Modern Magyar Művészeti Múzeumról
A felkért hozzászólók a jogosult felhasználók belépése menüponton keresztül jelentkezhetnek be, további olvasók
a muzeumforum@c3.hu e-mail címre írhatják meg véleményüket.
A beérkezett e-maileket a szerkesztőség moderálja.


«« Főoldal «« Előzmények «« ÖSSZEFOGLALÓ «« Moderálási szabályok
 
Az üzenet küldője: Múzeumfórum
E-mail:  
Dátum: 2002 március 14 16:53:33 [Csütörtök]
Téma: Mi lehet egy Modern Mûvészeti Múzeum célja a XXI. század elejének Magyarországán?

 
 
Az üzenet küldője: Passuth Krisztina
E-mail:  
Dátum: 2002 március 19 15:56:31 [Kedd]
Téma: A múzeum célja a XXI. sz. elején
A XXI. század elején Magyarországon egy Modern Művészeti Múzeum célja az, hogy a XX. századi művészet legfontosabb irányzataival, alkotóival megismertesse a közönséget - olyan irányzatokkal, amelyekről eddig nem tudott. Csak ezek ismeretében válhat érthetővé, elemezhetővé a napjainkban kibontakozó kortárs művészet.
 
 
Az üzenet küldője: Forgács Éva
E-mail:  
Dátum: 2002 március 21 11:03:28 [Csütörtök]
Téma: Állami vagy magánmúzeum?
Mint állami múzeum, ami közpénzből jön létre és működik, a közösségé, tehát feladata hogy értékeket válasszon ki, és azokat egy folyamatos történetként elbeszélve közszemlére tegye, mint a közösség történetének egy vetületét. Nem egy gyűjtő ízléséről és sajátos egyéni szemléletéről szól akkor sem, ha a gyűjtemény általában egy meghatározó személyiség – az igazgató – ízlését, értékválasztását, történelmi vízióját tükrözi.
Múzeumot tehát nem lehet magángyűjteményre alapozni, és csak akkor lehet létrehozni, ha megvan a pénz arra, hogy folyamatosan egész gyűjteményt lehessen felépíteni. A gyűjteménynek, és magának a múzeumnak csak akkor van értelme és létjoga, ha a választott korszakban és tematikában az elérhető legjobb anyagot tudja beszerezni és kiállítani. Hogy időszakos kiállításain mit mutat be, más kérdés – akkor is, ha ezek ugyanolyan mértékben meghatározzák és minősítik az intézményt, mint maga a gyűjtemény. Letéti anyagért, magángyűjtemények tárolására, szubjektív koncepciók és ízlések közzétételére nem szükséges állami múzeumot alapítani – magánmúzeumokat magánszenmélyek hoznak létre, mint például a MEO-t. A MEO-hoz hasonló múzeumból jó, ha minél több is van.

 
 
Az üzenet küldője: Petrányi Zsolt
E-mail:  
Dátum: 2002 március 21 13:02:35 [Csütörtök]
Téma: "Vágyom egy pulóverre, de nadrágra van szükségem"


Egy új múzeum létrehozásáról ábrándozva célszerű differenciálni elgondolásainkat. El kell különítenünk ugyanis koncepcióinkban a „vágy” és a „szükség” fogalmait, mert az alapítás(szellemi) körülményeiben ez sorsdöntő lehet. Nem mindegy ugyanis, hogy egy szakma múzeumról alkotott teóriáit szeretnénk materializálni, vagy pedig egy adott kulturális konstellációra keressük a megfelelő intézményt. Engedjétek meg, hogy beszélt nyelvi fordulattal érzékeltessem a különbséget a két említett fogalom között: „Vágyom egy pulóverre, de nadrágra van szükségem”. Ez esetünkben csak azt jelenti, el kell válasszuk az ideát a realitástól. Hogy egy új múzeum koncepciójának kialakításakor melyik lehet vezérfonál, átgondolandó kérdés. Essék először szó a vágyról, azután pedig a szükségről tehát.
„Vágy”-unk egy olyan XXI. századi létesítmény, amely kereteiben a kortárs képző-, és médiaművészet bemutatása oktatási funkciókkal is kiegészül, azaz nemcsak a szemléltetést, de a látókör szélesítését, a mai művészetre való nyitottság sugallását is céljaként fogalmazza meg. E tekintetben partnere lehet az ide kapcsolódó egyetemeknek és főiskoláknak, hogy a vizuális kultúra jelenének dinamikus közvetítője legyen. Ez esetben a kiállítási anyag a gyűjteményre alapozottan és más eredetű művekkel kiegészülő, állandóan változó egység, amely bemutatásának célja nem önmaga, hanem az ismeretadás és a „kontextus” láttatása.
Itt a kollekció és az intézményi feladatkör dinamikus egységet alkot. Magyar modern művészeti múzeumról beszélünk, annak láttatása ez esetben kiegészül olyan rendezvényekkel, archívumokkal, amelyek a film, video, design, stb. oldaláról árnyalják a korszakot. E modell esetében a gyűjtemény időbeli határának megvonása, hogy XX. századi vagy második világháború utáni művekről beszélünk, olyan kérdés, amely csak részlegesen befolyásolja az alapkoncepciót.
Ezzel szemben a „szükség” alapú megközelítés egészen más szempontrendszerre épül. Abból indul ki, hogy a jelenlegi hazai múzeumi struktúrában milyen "rés" mutatkozik, mi az ami hiány, ami nem mutatható meg mondjuk egy hazánkba látogató külföldi érdeklődőnek, illetve egy magyar művészettörténésznek. Erről az oldalról közelítve számtalan intézményi érdek ütközik a gyűjtemények birtokosai és bemutatói között. Ezeket pusztán az elméleti játék érdekében félretéve elmondhatjuk, hogy a hazai struktúrában valóban "szükség" mutatkozik egy olyan felület iránt, ahol az 1945 utáni magyar képzőművészet fejlődése és értékei bemutathatók. Intézményi konszenzus esetében egy állandó kiállítás körvonalai sejlenek fel bennünk ez esetben, amely az elmúlt 50 év irányzatait és kvalitásait szemlélteti mondjuk 1995-ig, amely azonban nem más mint művészettörténeti összegzés, az interpretáció kibővítése nélkül.
Javaslom tehát, hogy döntsük el, a "vágy" vagy a "szükség" szerint folytassuk a vitát, mert ez termékenyen terelgetheti elképzeléseinket. Én mindenesetre a "vágy"-ra szavazok.



 
 
Az üzenet küldője: Kovács Péter
E-mail:  
Dátum: 2002 március 27 10:47:47 [Szerda]
Téma: Modern magyar művészeti múzeum? - XXI. századi múzeum!
Üdvözölve az illetékesek múzeumalapító szándékát, mielőtt megbízást adnánk a jövendő múzeumépület megtervezésére, mi először a főváros múzeumi-kiállítási lehetőségei-szükségletei felől próbálnánk vizsgálni a problémát. Úgy gondoljuk, hogy Budapesten már régóta hiányzik még egy Műcsarnok-nagyságú kiállítóhely, amely helyet tudna adni hazai és vendégkiállításoknak, valamint a hozzájuk kapcsolódó rendezvényeknek, eseményeknek, kielégítve ezzel a feszítő igényeket. Véleményünk szerint egy ilyen intézmény csírája, kezdeménye lehetne egy XXI. századi művészeti múzeumnak is. Szeretnénk hangsúlyozni, hogy nem MODERN és nem XX. SZÁZADI MÚZEUMRA gondolunk. Fölöslegesnek látjuk megduplázni-megismételni a Magyar Nemzeti Galériát, akár annak jelenleg nem látható, ún. raktári anyagából vagy magángyűjteményekből létrehozott kiállítással, gyűjteménnyel. Nem látjuk megoldhatónak - bármennyire hiányzik is - egy modern nemzetközi gyűjtemény létrehozását sem: a múzeumi rangú műtárgyak ma már többnyire foglaltak (más gyűjteményekben vannak), vagy megfizethetetlenek. Egy XXI. századi művészeti múzeum „gründolása” viszont most még időben van, és financiálisan is lehetséges. Olyan múzeumra és gyűjteményre gondolunk, amely mondjuk 1989-90-től kezdve gyűjtené és mutatná be a hazai és nemzetközi művészet folyamatait, áramlatait, fontos műveit. A gyűjtési tevékenység a múzeum folyamatos kiállítási tevékenységéhez szorosan kapcsolódna, míg egyfelől tárlataival betöltené egy második Műcsarnok szerepét, másfelől válogatva a történések és értékek között, kialakíthatná kollekcióját. Ilyen módon egy kiállítási intézmény tevékenységének folyamatában, fokozatosan alakulna, érne múzeummá. A XX. század utolsó évtizedében a művészetben is hatalmas változások következtek be, és ahogyan az egész világ megváltozott, az új technikák, új médiumok, új gondolkodásmódok eddig ismeretlen művészeti folyamatokat indítottak el, új típusú műveket hoztak létre. Ezeknek regisztrálása és jövőbeli fejlődésük nyomon követése izgalmas és aktuális, elmulaszthatatlan feladat.
Miután az utóbbi évtizedekben a múzeum fogalma, felfogása is gyökeresen megváltozott, az új kiállítási-múzeumi intézmény épületének is követnie, és kifejeznie kell ezt a változást nemcsak rendkívül rugalmas, sokféle funkcióra alkalmas, szellemileg nyitott és befogadó építménynek kell lennie, hanem építészetileg is bővíthetőnek, hogy a múló idők során a ma még nem látható, megjósolhatatlan új feladatoknak is eleget tudjon tenni.

Kovalovszky Márta – Kovács Péter

 
 
Az üzenet küldője: Peternák Miklós
E-mail:  
Dátum: 2002 ápril 9 17:37:30 [Kedd]
Téma: Alapkoncepció 2
Amit a bevezetőben írtam, megvalósítható lenne a jelen intézményi struktúrán belül. Egy új intézmény alapítása alkalom, hogy a meglévő intézmények újraértelmezzék saját munkájukat. Olyan funkciókat kell az új mellé rendelni, amit a régi nem teljesíthet: egyfelől mindaz, amit Kovács Péterék leírnak, másfelől a magyar és k-k európai művészet azon halmaza, melyet senki nem gyűjt, melyért senki sem érez felelősséget: a technikai médiumok képzőművészeti használata révén létrehozott műalkotások a fotogramtól az interaktív multimédiáig, valamint a nemzetközi avant-garde magyar kapcsolataitól a koncept és fluxus internacionális szinkronján át a médiaművészetig. Az instabil médiumok megőrzése, prezentálása olyan új kihívás, mely döntő jelentőségűvé válik e században, s aki előbb lép e területen, az nyer. Magyarország még nem késett el: egy olyan intézmény, amely mintát és megoldásokat kínál e feladatokra, nem lesz epigon, hanem hivatkozási alap. Persze ehhez át kell gondolni,hogy az a költség, amibe az épület kerül, a kisebb része az intézményalapítás és működtetés költségeinek: egy ilyen intézmény nem rendezhető be a spájzból.
 
 
Az üzenet küldője: N. Mészáros Júlia
E-mail:  
Dátum: 2002 ápril 17 14:39:34 [Szerda]
Téma: Értékteremtés
Azonos hangsúlyt helyezve a tudományos és közművelő tevékenységre, egészséges társadalom építését szolgálja, azaz mint intézmény, legyen a gondolkodást megújító és frissen tartó tudományos és közművelő műhely és nyitott, aktív, kreatív, flexibilis, a társadalom valamennyi generációjával jól kommunikáló művészeti-művészettörténeti központ, amely a modern művészet legkiválóbb eredményeinek és megőrzésre kiválasztott értékeinek folyamatos és sokoldalú nyilvánossá tételével képes a modern és mai művészetet a hétköznapi élet természetes részévé és a művészettörténeti ismereteket a társadalom számára nélkülözhetetlen műveltségi tényezővé tenni. Ebből a szempontból lényegtelen, hogy megalapításakor van-e saját állandó gyűjteménye, vagy nincs. Sokkal fontosabb, hogy meg tudja-e teremteni azokat a feltételeket, amelyek révén mindennapi tevékenységével szüntelenül értéket teremt.
 
Vissza a Fórumhoz
A fórum neve: Vitafórum a Modern Magyar Művészeti Múzeumról