Tét nélkül?

Fikciós valóság – fiatal művészek kiállítása a Lajos utcában

 

Már a cím is döcög. Fikciós valóság, fikció és valóság – az a gyanúm, hogy ha kiállításcímről van szó, a valóság és a fikció szavak összerakosgatásából ma már leginkább csak közhelyek születhetnek. Mert hát milyen is lenne a valóság fikció nélkül? Etc.
A fiatal művészek tematikus seregszemléjéből ezúttal tehát a valódi téma kimaradt, maradtak a fiatalok, akiknek a generációs vita óta minden egyes kiállítás akár bizonyítási kényszert is jelenthetne. Általánosságban azonban elmondható, hogy a magyar művészet vérkeringésében a Sturcz-féle vita nyomán sokak által várt felfrissülés, letisztulás elmaradt. Talán jól jellemzi a helyzetet, hogy az elmúlt év folyamán igazából csupán két festő gondolta radikálisan újra művészetét: Bak Imre és Birkás Ákos.

A negyvenen innen lévő generációk előtt az utóbbi években – elsősorban a Stúdió munkájának köszönhetően – nagyon sok külföldi és hazai kiállítási- és ösztöndíj-lehetőség nyílt meg – hazai pályán egy sebtében összeállított csoportos tárlat ma már tét nélküli. Ez a kiállítás alapvető gondja. A művek színvonala, mint mindig, hullámzó, de mindent egy szinten tesz súlytalanná az érdektelenség.

A kurátor, Készman József, úgy tűnik, nem döntötte el, hogy kinek szóljon a kiállítás, a szűkebb (sőt egyre szűkebb) szakmai körnek, vagy a (virtuálisan mégiscsak mérceként létező) nagyközönségnek. Ha a téma parttalanságából indul ki és minden létező összefüggést, asszociációt fel akar villantani, akkor abba beleférnek a bemutatott filmek is: az Olajfaló, Az igazi Mao (még így sem tudom megmagyarázni, hogyan került a kiállított munkák mellé az Ideglelés című film plakátja), ha azonban kicsit is szűkíti a válogatást, akkor jelenlétük szemet szúróan abszurd. Azonban még egy ilyen nehezen magyarázható baki mellett is lehetett volna jobb a kiállítás összképe.

Szabó Dezső makettekből fényképeket építve rendkívül következetesen igyekszik megvalósítani képi és művészeti elgondolásait. Talán az ő művei azok, amelyek egy komoly, jól végiggondolt Fikciós valóság kiállítás kiindulópontjai lehettek volna. De nem az itt bemutatott dokumentáció, amely azt feltételezi, hogy a néző annyira bensőséges viszonyban van a művész munkáival, hogy már csak az apró műhelytitkok megfejtésére kíváncsi. A mű nélkül a leleplező fotók értelmezhetetlenek.
Chilf Mária fiktív test-elszíneződésekről készült képe egy nagyobb komplex műegyüttes része, ebből kiszakítva nem hat. Lakner Antal művét, hiába remek, már túl sokszor láthattuk ennél jóval megfelelőbb kontextusokban, a kiállításhoz pedig annál mélyebb igazságot, hogy ez is fikció, nem tesz hozzá. Wächter Dénes és Kósa János képeit elnyeli a folyosó. Fejérvári Zsolt új műfajba tett kirándulása sok lehetőséget hagy nyitva, de csak nehezen köthető az őt körülvevő munkákhoz. Az igazán fiatalok bevonása a kiállításba komoly tett lehetne, de a művek alapján inkább elhamarkodottnak tűnik.

A kiállításból a következetes vonalvezetés hiányzik, hol ötletszerű, hol pedig nagyon sablonos a térbeli elrendezés és így tulajdonképpen egyetlen műnek sincs esélye arra, hogy igazán hathasson. A tétnélküli kiállítások pedig csak arra jók, hogy még több nézőt tartsanak távol a kortárs kiállításoktól.