A VII. Miskolci Művesztelep záróeseményeként, a Miskolci Galéria udvarán, 2008. augusztus 16-án, szombaton 21.00 órakor vetítjük Igor és Ivan Buharov: Lassú Tükör című filmjét, az alkotók jelenlétében.
A nyilvánosság és a művészet befogadásának mikéntje voltak központi motívumai az idei művésztelepnek, mivel a meghívást nyert művészek álnéven vagy név nélkül dolgoznak.
A név nélküliség tendenciája különösen nagy hangsúllyal bír az ún. public-, és street-art műfajokban. Ezen művészeti tevékenységeknél az alkotók nem saját személyiségükre helyezik a hangsúlyt, hanem a produktumaikra, amit nem terhelnek saját nevükkel, ezzel is közelebb engedve, közelebb hozva azok befogadóit.
Hiszen a köztéri művészet lényege az a más típusú, nem magasművészeti rituálékon alapuló medialitás, ami közvetlenül az ott helyben élő emberek útjába helyezi tárgyait, így hatásait lokális kontextusban fejti ki. A név-nélküliség nem automatikusan emel piedesztálra művészeket és műtárgyakat, diszkréciójával emberközelivé próbálja tenni a művészetet és annak auráját. A művészek elrejtőznek, alteregókat hoznak létre, szerepet játszanak. Ezzel is kicsit játékos viszonyba kerülnek a posztmodern elméletek által hangoztatott „a szerző halála” paradigmával, aminek felvetése nyilván elkerülhetetlen a „név nélküliség” kapcsán.
A szignatúra, az aláírás hiánya, vagy egy fiktíven, néha média-mérnöki módon előállított név mögé rejtőzés arra is enged következtetni, hogy a művészek nem kívánnak piacra termelőkként funkcionálni, hiszen nem helyezik a birtokviszonyukat jelző pecsétet saját alkotásaikra, hanem önmaguktól függetlenül, tisztán engedik hatni azt. Így a mű nem egy név megjelenésének hatására kezd el működni, hanem a mű aurája hat közvetlen módon a befogadókra.
A „név-nélküliség” ráadásul rendkívüli módon kedvez a művészeti alkotás kooperációs, kollaboratív jellegének kidomborítására, amire a legjobb terepként, platformként egy művésztelepen zajló intenzív közös munka szolgálhat. Az idei művésztelepre meghívott alkotók (Igor és Ivan Buharov, Dinea László, Kovács Budha Tamás, Fekete Balázs, Szabics Ágnes, SZAF – Mécs Miklós, Fisher Judit) a képzőművészeti műfajok lehető legszélesebb skáláján dolgoztak. A kiállítás az augusztusban itt töltött két hét eredményeit foglalja össze.