2009. augusztus 23., vasárnap
18.00-20.00 Műcsarnok, előadóterem
Werner Nekes: Uliisses
Budapesti bemutató, a szerző jelenlétében
18.00-20.00 a Műcsarnok épülete előtt
Bölcskey Miklós: Camera Obscura performansz
20.00-22.00 Műcsarnok, kiállítótér,
Werner Nekes filmjének vetítését követően
A budapesti bauhaus lab bemutatja a polifilm modulátort
————————————————————————————————————
18.00-20.00 Műcsarnok, előadóterem
Werner Nekes: Uliisses
Francia, 1982, 35/16 mm, színes, 94 perc., angol/német nyelven
James Joyce Ulysses, Homérosz Odüsszeia és Neil Oram The Warp („A lánc”) című művei felhasználásával készítette: Bernd Upnmoor, Birger Bustorff, Dore 0., Herbert Jeschke, Volker Bertzky, Gisela Schanzenbach. Astrid Nicklaus, Werner Nekes. Zene: Anthony Moore, Helge Schneider, a liverpooli Science Fiction Theatre zenészei. Szereplők: VA WölfI, Tabea Bloomenschein, Russel Denton.
„Nekes nyugtalanító, stimuláló játéklehetőségeket felmutató filmjének forrása a nagybetűs Művészet, a mesterséges világítás, a szín, ember és zene elidegenítő mozgása. Ezek azok a kísérletek, amelyek mindig is formálták a film nyelvét.”
(Brigitte Jeremias, Frankfurter Allgemeine Zeitung, 1982. okt. 14.)
„Nem könnyû dolog vizuálisan megjeleníteni a költészetet, mert a képzeletet túl könnyedén bénítják meg a képek. Az Uliisses mindazonáltal remekmű.”
(Doris J. Heinze, 1982. okt.)
„Werner Nekes, az egyik legismertebb német kísérleti/avantgárd filmes, Uliisses című filmjével – amely nemcsak James Joyce-ból és Homéroszból, de Neil Oram The Wrap című színdarabjából is merít – valódi stilisztikai bravúrt kísérelt meg. Az eredmény mindenki számára, akit vonz a kísérletezés, az eredeti művek vizuális és verbális motívumainak izgalmas átültetése ebbe a „Homéroszi utazásba, a fény képeinek – azaz a fotográfiának és a kinematográfiának – a történetén keresztül”, ahogy Nekes fogalmaz. A fény alkotójának szerepét az agynak (esetünkben Ulysses agyának) osztja, majd bolyongásait kortársi díszletek közé helyezi: Nyugat-Németország, 1980. szeptember. Ulysses/Bloomból egy Uli nevű fotós lesz, Penelopé/Molly-ból Uli modellje, Télemakhosz/Stephenből pedig Phil. A film ‘cselekményét’ homéroszi epizódok – Kalipszó, Nesztor, a lótuszevők, Próteusz, a küklopszok, stb. – analógiái alkotják. A filmet Nekes egyfajta vizuális viharba futtatja ki, amely egyben tetőpontja az általa ‘Lichteratur’-nak vagy fény-irodalomnak nevezett alkotói módszernek.
K.W. canyon cinema, film/video katalógus 2000
„Nekes legfrissebb filmje a maga egyéni módján képes az enyémhez hasonló dicséretek kicsikarására. Véleményem szerint az Uliisses a művész mesterműve. Mint kiváló kinematográfus, Nekes mindig gondot fordít rá, hogy a saját találmányai kapcsolódjanak a történelemhez mint olyanhoz. Ebben a narratívában a filmtörténet eszközei egyfelől úgy mutatkoznak meg, ahogyan a világlátásunkat formálják, másfelől pedig metaforikus megvalósulásukban. Az Uliisses a fény-metaforák olyan tárházát nyújtja, amilyet eddig nem kaptunk más filmrendezőtől.”
(Bazon Brock, 1982. augusztus)
Forrás: http://wernernekes.de
————————————————————————————————————
18.00-20.00 a Műcsarnok épülete előtt
Bölcskey Miklós: Camera Obscura performansz
Bölcskey Miklós performanszában a közönséggel közösen alakítja ki a sötét, képalkotó teret: egy nagyméretű fekete leplet, melyet a résztvevők tartanak. Ebben a térben válnak láthatóvá a külvilág illanékony képei, melyek füstre, áttetsző anyagra vagy éppen egy palackra vetítődnek ki. A valóságnak ezen érdekes, anamorfikus képeit digitális fényképezőgéppel rögzíteni is lehet. Különös kapcsolatba kerül ezáltal a sötétség, a fény és a látás, a fizikai törvényszerűség a digitális technikával, mely immár nélkülözi a sötétségbe csomagolt kép évszázados előhívási procedúráját.
————————————————————————————————————
20.00-22.00 Műcsarnok, kiállítótér, Werner Nekes filmjének vetítését követően
A budapesti bauhaus lab bemutatja a polifilm modulátort
Kilencven évvel ezelőtt jött létre a Bauhaus, a 20. század talán legnagyobb hatású művészeti iskolája. Az évforduló alkalmából Weimar város kulturális igazgatósága kezdeményezésére és az EU Kultúra program támogatásával öt európai intézmény kooperációjaként valósult meg a bauhaus lab hálózat, kapcsolódva a 2009-es bauhaus év programjaihoz (http://bauhaus2009.itsrv.de/cms/website.php). A nem-lokalizált bauhaus lab network célja új művészeti projektek létrehozása, kutatások, rendezvények kezdeményezése és koordinálása – a jelen művészetét mint lehetséges interdiszciplináris együttműködési gyakorlatok bázisát, módszerét, technikáját gondolva el, ily módon kapcsolódva a történeti Bauhaus eszméihez.
A különböző, egymástól független de egymással kapcsolatot tartó projektek sorában a C3 által koordinált budapesti művészeti kutatás kiindulópontjaként Moholy-Nagy László és a film kapcsolatát választottuk, s a program kezdetén a Magyar Képzőművészeti Egyetem Intermédia tanszékével közösen workshopokat szerveztünk, Ivan Ladislav Galeta, Maurer Dóra, Hans D. Christ, Tanja Siems & Theo Lorenz: (AA London – bauhaus lab) és Jan Brüggemeier (Crash!Boom!Bau! Festival) részvételével és vezetésével.
A budapesti bauhaus lab keretében meghívott, a workshopokon részt vevő művészek közötti dialógus során merült fel egy olyan eszköz megépítésének ötlete, mely nem csupán vetíti a mozgóképeket, de szimultán mozgatni is képes ezeket a vetítéseket. Mivel Moholy-Nagy László ismert, a Festészet, fényképészet, film című könyvében bemutatott szimultán vagy polifilm elképzelése három film együttes vetítését ábrázolja, így a három vetítős változat mellett döntöttük, a névadáskor gondolva Moholy-Nagy klasszikus Fény-tér modulátorára (Lichtrequisit, Light Prop). Az így létrejött polifilm modulátor valódi interdiszciplináris munka eredménye, mutatja, hogy a művészek, mérnökök, programozók, teoretikusok között ma is létezhet valódi kooperáció, pedig az egyes szakterületek közti megosztottság, specializáció talán még szigorúbbnak tűnik, mint Moholy-Nagy korában.
A műcsarnoki premier alkalmából láthatók lesznek az első elkészült filmek is. Három mozgó projektor párhuzamos vetítését láthatjuk, melyek tetszőleges pályát írhatnak le horizontális irányban 180 fokos, vertikálisan 45 fokos határok között. A polifilm modulátor nem csupán eszköz, inkább olyan „nyitott mű”, melynek segítségével – egyszerű program révén – bárki elkészítheti és bemutathatja saját szimultán(poli)filmjét.
Résztvevők: Áfrány Gábor*, Bölcskey Miklós, Horváth Edina Cecília*, k27 (Mózes Réka, Gurszky Péter, Radics Márk), Katarina Šević, Lendvai Ádám*, Szörényi Beatrix, Tóth-Zs. Szabolcs*
Koncepció és koordináció: Peternák Miklós, Kozma Éva, Páll Evelin, Maurer Dóra
Géptervezés: Meszes Tibor, célgéptervező mérnök
Motor vezérlő (CNC): PLEXIPI Prototyping GmbH
Videostream szinkron: Maurer Tamás, programozó
*a vetítésre kerülő filmek szerzői
További információ:
http://www.c3.hu/c3/eu_projects/bauhauslab/index-hu.html
http://www.bauhauslab.org/
A bauhaus lab projekt partnerei:
Weimar város Kulturális Igazgatósága, Weimar (DE) www.stadt-weimar.de
Architectural Association, London (GB) www.aaschool.ac.uk
C3 Alapítvány, Budapest (HU) www.c3.hu
E-Werk, Weimar (DE) www.strassenbahndepot.info
Émaho, Marseille (FR) www.emaho.fr
Theaterhaus Jena, Jena (DE) www.theaterhaus-jena.de