A Knoll Galéria Budapest fennállásának 20. évfordulóját ünnepli. Ez alkalomból kerül megrendezésre A második nyilvánosság után c. szimpózium, melynek kiinulópontja a Knoll Galéria által kiadott A második nyilvánosság – XX. századi magyar művészet című kötet, ami az időszak meghatározó eseményeit, jelenségeit elemezte a magyar művészet történetében.
Az előadások az első, 1999-es német kiadás óta eltelt tíz év alatt a magyar művészeti színtéren érzékelhető változások, folyamatok és új jelenségek áttekintésére tesznek kísérletet. Az előadók magyar és külföldi művészettörténészek, kurátorok. A mindkét napon 16 órakor kezdődő előadásokat este 7 órakor a kortárs magyar képzőművészeti szcéna mai helyzetével foglalkozó panelbeszélgetések követik.
Program:
2009. Október 6. (kedd):
16.00-16.15 Hans Knoll, A második nyilvánosság című kötet szerkesztőjének, a galéria alapítójának bevezetője
16.15-16.45 Szoboszlai János Folyt. köv. / To Be Continued című előadásában a kötet záró tanulmányában – Egy generáció önarcképe – Tájékozódási pontok a kilencvenes évek magyar művészetéhez – érintett témák tekintetében bekövetkezett változásokról, az említett művészek pályájának alakulásáról beszél.
16.45-17.15 Tatai Erzsébet: Elmozdulások — konceptualizmus ma. Előadásában arra a kérdésre keres választ, hogyan változott meg az a művészet, amit 2005-ben megjelent kötetében a 90-es évek művészetéről írva neokonceptuálisnak nevezett.
17.30-18.00 Katrin Heidt: A képzőművészet határainak eltolódása – Birkás Ákos újabb munkái a fotórealizmus, az új figuráció és a politikai filozófia fókuszában
18.00-18.30 Perenyei Monika: Medialitás a kortárs művészetben – A fotográfia mint képzőművészeti médium cimmel a kortárs művészet további alakulásában döntő szerepet játszó fotóval és a fotóhasználattal foglalkozik, melyhez a technikai kép és a videó problémája is kapcsolódik.
19.00-20.00 Panel-beszélgetés: Direkt és indirekt kommunikáció a kortárs magyar képzőművészeti színtéren: hogyan jeleníti meg magát a szcéna, s milyen formákban kommunikál róla a média?
Moderátor: Csaba Nemes – képzőművész
Résztvevők:
Erdös Ibolya – a KépMutató c. internetes-televíziós adás szerkesztő-műsorvezetője
Illés Roland – műgyűjtő, szociológus
Málnay B. Levente – műgyűjtő, az MTV Networks Magyarország vezérigazgatója
Perenyei Monika – művészettörténész
2009. Október 7. (szerda):
16.00-16.15 Hans Knoll, A második nyilvánosság című kötet szerkesztőjének, a galéria alapítójának bevezetője
16.15-16.45 Pilinger Erzsébet: Szociális érzékenység a kortárs magyar képzőművészetben cimmel az utóbbi időszak egyik meghatározó jelenségére reflektál.
16.45-17.15 Turai Hedvig: Mi történt az emlékezettel? című előadása azt vizsgálja, változott-e viszonyunk a múlthoz, hogyan emlékezünk, miképp jelenik meg a távolabbi és a közelebbi múlt az utóbbi évtized művészetében.
17.30-18.00 Maja & Reuben Fowkes: `Miért pont Magyarország?` – The Post-National in Contemporary Art
18.00-18.30 Sasvári Edit a kereskedelmi galériák szerepéről beszélget Birkás Ákossal, a Knoll Galéria Budapestre fókuszálva.
19.00-20.00 Lehetséges jövőképek – Panel-beszélgetés a magyar és a nemzetközi művészeti szcéna kapcsolatának lehetőségeiről
Moderátor: Szoboszlai János
Résztvevők:
Bence Fritzsche – a kölni Atelier Könyvkiadó alapító-szerkesztője
Mélyi József – művészettörténész, kritikus
Somlói Zsolt – műgyüjtő, média-szakértő
Steierhoffer Eszter – kurátor, a londoni Royal College of Art doktori képzésének hallgatója
Helyszín:
Knoll Galéria Budapest
1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 10. 1. emelet 17.
További információ:
Tel.: +36-1-267-38-42
E-mail:
www.knollgaleria.hu