A Műcsarnok Kiadó gondozásában megjelent
Jacques Rancière: Esztétika és politika. Az érzékelhető felosztása
Elmegyakorlat. Műcsarnok-könyvek 03, 2009. 64 p. Fordította: Jancsó Júlia
Slavoj Žižek utószavával (Rancière tanítása)
ford. Jean-Louis Pierson
A mű eredeti címe: Jacques Rancière: Le partage du sensible. Esthétique et politique © 2000 La Fabrique Éditions
Utószó: Slavoj Žižek: The lesson of Rancière in: Jacques Rancière: The Politics of Aesthetics © 2004 Continuum International Publishing Group
Az esztétika és politika a marxista hagyomány, a Frankfurti Iskola és a poszt-strukturalisták újabb keletű hozzájárulásai révén létrejött modelleken kívül értelmezi újra a művészet és a politika viszonyát. Az esztétikát minduntalan szűkre szabott mozgásteréből kiszabadító Jacques Rancière azzal bizonyítja esztétika és politika eredeti kapcsolatát, hogy felfedi, mi a közös bennük: a látható és a láthatatlan, a hallható és a hallhatatlan, az elképzelhető és az elképzelhetetlen, a lehetséges és a lehetetlen körülhatárolása.
Az egymáshoz kapcsolódó interjúk révén Az esztétika és politika az eddigi legátfogóbb bevezetést kínálja Rancière munkásságába. A görög poliszoktól a modern kori esztétikai forradalomig ívelő művészet- és politikatörténeti gondolatok közt találunk pontos megfigyeléseket a modernitás fogalmának használatáról és kihasználásáról, a művészet és technikai reprodukció kapcsolatáról, a tényeknek és a kitalációknak a történelmen belüli logikájáról, a modern irodalomban működő pozitív ellentmondásról és az átpolitizált művészet fogalmáról.
A magyar nyelvre lefordított könyv jelen kiadásában Slavoj Žižek utószava mellett megtalálható egy a terminus technicusokat tartalmazó szószedet, valamint egy átfogó bibliográfia is.
Jacques Rancière
„Mérvadó munka: e tömör könyv ékes bizonyítéka annak, hogy Rancière az egyik leglenyűgözőbb francia szerző Michel Foucault és Gilles Deleuze óta.”
Tom Conley, az újlatin nyelvek és irodalom professzora, Harvard University
„Rendkívüli teljesítmény! Az esztétika fogalmának újraértelmezésén keresztül Rancière új kérdéseket tud feltenni a történelem mibenlétéről, modernitásunk értelméről, a munka és a művészet, illetve a tudomány és a művészet kapcsolatáról, valamint az esztétikai élmény jellegzetességéről (melyről bebizonyítja, hogy kontrollállhatatlan, viszont életünk és tevékenységeink minden formáját áthatja).”
Keith Ansell Pearson, a filozófia professzora, Warwick University
Jacques Rancière 1969-től 2000-ig tanított a Paris VIII Egyetemen, ahol 1990-től nyugdíjba vonulásáig volt az Esztétikai és Politikatudományi Tanszék vezetője.
Legfontosabb munkái:
Le Leçon d’Althusser (Gallimard, 1974)
Le Maître ignorant: Cinq Leçons sur l’émancipation intellectuelle (Libraire Arthème Fayard, 1987)
Aux Bords du politique (Osiris, 1992)
Le Mésentente: Politique et philosophie (Galilée, 1995)
La Chair des mots: Politiques de l’écriture (Galilée, 1998)
Le Partage du sensible: Esthétique et politique (La Fabrique, 2000)
L’Inconscient esthétique (Galilée, 2001)
Le Destin des images (La Fabrique, 2003)
A kiadványról bővebben itt.
A kötet kapható a kiadónál (kiadói ára: 650 Ft), illetve a könyvesboltokban.
Kontakt: Csóka Edina könyvterjesztő – , 460 7015