Transart Communication – Public Dialog
Az 1988 óta megrendezésre kerülő Transart Communication fesztivál, néhány éves kihagyás után, idén új művészeti projekttel jelentkezik Transart Communication – Public Dialog címmel. A projekt helyszíne határ menti terület; választásunk Komárno/Komárom városokra esett, ahol a multikulturalitás a városlakók mindennapi tapasztalata, országhatáron innen és túl.
A Komárno-Komárom városokban tervezett Transart Communication – Public Dialog elnevezésű nemzetközi művészeti projekt a résztvevő művészek különféle köztéri művészeti beavatkozásait (public art intervencióit, performanszait), szimpóziumot, előadásokat és a művészek prezentációit öleli fel. A művészeknek a szimpózium, illetve az előkészületek alatt létrehozott helyspecifikus művei a helyszínen kerülnek bemutatásra.
A Transart Communication – Public Dialog projekt témája maga a helyszín, a multikulturalitás, a multietnicitás. A Szlovákiából és Magyarországról meghívott művészek, akiket az adott téma saját életterükből kifolyólag személyesen is érint, az adott helyszínek kiválasztott köztereire public art intervenciókkal fognak reagálni.
Szándékunk olyan eredeti műalkotások létrejöttének a támogatása, amelyek egyediségükkel és helyspecifikus voltukkal hatást gyakorolnak a helyi és a szélesebb körű nyilvánosság gondolkodására, nézeteire. Fontosnak tartjuk az együttélést érintő társadalmi dialógus ösztönzését, a különféle nemzetiségű és különböző etnikai csoportba tartozó polgárok közti dialógus művészeti és public art eszközökkel történő elősegítését. A művészek és a lakosok közti együttműködés a polgári és a művészeti kapcsolatokat is alakítja, és hatással van a jelenlegi és a jövőbeli multietnikus és multikulturális konfliktusok európai szintű lehetséges megoldásaira. A művészek és a közönség közti együttműködés és interakció kulcsfontosságú jelentőséggel bír.
A projekt megvalósításához a performance, az installáció, a társadalmi, szociális projektek területén aktív intermediális művészeket választottunk. Meghívásuk a köztéri művészeti szférában való jártasságuk alapján történt, ami szavatolja, hogy a specifikus környezetben inspiratív művek születhessenek.
A public art kiállítás és performance helyszíne Komárno és Komárom városközpontja, a Duna feletti hidat is beleértve, amely kultúráinkat konkrét és átvitt értelemben is összeköti és elválasztja, valamint a Komáromi erődrendszer.
A művészekkel való találkozások és a prezentációk tervezett helyszíne egyrészt a Selye János Egyetem, másrészt a Jókai Színház és a Komáromi Kultúrház.
A projekt résztvevői
Szlovák Köztársaság: Michal Moravčík, Martin Piaček, Jaroslav Varga, Kassa Boys, Lucia Tkáčová – Anetta Mona Chisa, Németh Ilona, Juhász R. József, Jana Želibská
Magyar Köztársaság: El-Hassan Róza, Szombathy Bálint, Sugár János, Erhardt Miklós, Koronczi Endre, Eperjesi Ágnes, Mécs Miklós
Az esemény időpontja: október 1. – 2.
Helyszin:
Komárno, Komárom, Erzsébet Híd
Támogatók: Közép Európa Alapítvány / Central European Foundation, Pozsony, a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma, Polgármesteri illetve Városi hivatalok, Intenda Alapítvány, Pozsony
A művészeti esemény megvalósításának ütemterve:
1./ február-március: A rendezvény forgatókönyvének elkészítése, pályázatok beadása
2./ május-június: A fesztivál előkészítése, egyeztetés a művészekkel és a helyi hivatalokkal
3./ július: Július 10.-én a helyszín megtekintése a művészekkel konkrét projektek elkészítése
5. /szeptember: a helyspecifikus művek létrehozása, a helyi partnerekkel való tárgyalás
6./ október: művészeti esemény megvalósulása
A rendezvény forgatókönyve:
1./ A művészek megérkezése, az előkészített művek megvalósítása
2./ Performance-k és a helyspecifikus műalkotásokon megvalósítása
3./ A műveket bemutató közös séta, megnyitó helyett, a művek nyilvános megvitatása,
4./ Esténként a művészek prezentációi a nyilvánosság számára is
Szervezők:
Juhász R. József, Németh Ilona