A Placcc fesztivál képzőművészeti programja
2011. szeptember 23. – október 2.
Laki Eszter – Nagy Szilvia: Lottóház
Helyszín: 1053 Budapest, Múzeum körút 9.
Közreműködők: Pelsőczy Petra, Tábori András, Kalotás Csaba és a Corvinus Egyetem Tájépítész Karának hallgatói
Megnyitó: 2011. szeptember 25. 17-20h
Záróesemény: 2011. október 2. 17-20h
Nyitvatartás: 2011. szeptember 26. – október 1. minden nap 17-19h
http://lottohaz.blogspot.com/
Ha egy találó képpel szeretnénk jellemezni Magyarország hétköznapjait az 1950-es évek végén, akkor az minden bizonnyal a Gazdálkodj okosan! nevű társasjáték berendezett papírlakása lenne. A játék ötletét a valós társadalmi helyzet ihlette. A háború és a forradalom alatt romba dőlt házak helyén rohamtempóban húzták fel az új épületeket, de a dinamikusan átalakuló főváros még így is alig tudott eleget tenni a növekvő lakásigényeknek. A hiánygazdaság enyhítésére a lottósorsolások 1957-től lakás- és tárgynyeremény-sorshúzással egészültek ki. A szocreál stílusú lottóházak alig egy év alatt épültek fel, nem ritkán a régi polgári társasházak közötti foghíjtelkeken. A lakásokba egyszerre költözhettek be a szerencsés nyertesek, és közülük többen azóta is ott élnek.
Budapesten az egyik kevésbé ismert lottóház a Múzeum körút 9. szám alatt található. A vendégek bejárhatják az épület számos terét a pincétől a mosókonyháig, és mindenhol valamilyen művészeti élmény várja őket. Az installációk részben a lottóházak társadalmi szerepéről mesélnek a lakók személyes és kollektív emlékein keresztül, másrészt a ház építészeti adottságait igyekeznek hangsúlyozni. A fesztivál alatt hangpiknik, filmvetítés, kiállítás, tárlatvezetés és közös lottójáték várja a látogatókat.
Szakács István – Szentirmai Tamás – Vági János: Nano-invázió
Helyszín: városszerte
Időpont: szeptember 23. – október 2.
Sokan hiszik, hogy Budapest minden zegét-zugát jól ismerik. Két fiatal építész és egy író megmutatja, hogy még a legalaposabb lokálpatriótákat is meg lehet lepni. Az alkotók néhány jól ismert, hétköznapi budapesti helyszínt alig láthatóan megbolygatnak. Egészen apró beavatkozásokat hajtanak végre: néhány részletet átformálnak, átlényegítenek vagy éppen a rejtettségüket fedik fel. A beavatkozási eszközök tudatosan minimálisak és a jelentéktelenséghez igazodnak. Az eredmény éppen ezért sohasem kirívó, és a fesztivál után is rejtve marad. A felfedezés öröme a nyitott szemmel járókra és a beavatottakra, a Nano-invázió játék részvevőire vár.
A művészeti geocaching alapszabályai hasonlóak a népszerű kincskereső játékéhoz. A Nano-invázió alatt azonban nem ládikát, hanem apró beavatkozási pontokat kell megtalálni hagyományos térkép vagy GPS – koordináták segítségével.
Tomáš Moravec (CZ) – Matěj Al-Ali (SK): Alaptalanul
Helyszín: Central Passage, Budapest, 1061, Király u. 8.
Időpont: 2011. szeptember 23. – október 2.
Egy cseh és egy szlovák művész egy szürreálisan üresen kongó, újépítésű passzázsban kezd meghökkentő munkálatokba a Király utcában.
A fővárosban élők az elmúlt években immunissá váltak az építkezések, felújítások látványára. Hatalmas gödrök, óriási földkupacok, munkagépek. Közösségi terek helyett diszfunkcionális átjárók születettek: nincsenek ülőfelületek, amelyek megállásra késztetnék az embereket, a gyalogosok csak levágják az utat és továbbrohannak.
Az alkotók egy fals szituációt kreálnak a belvárosban, a Király utcai Central Passage udvarán. A művészek valódira emlékeztető építési területet alakítanak ki. A passzázson áthaladókban valószínűleg felmerül a kérdés, mi készül az udvar közepén. A választ azonban csak azok kapják meg, akik közelről is bekukkantanak a fémkerítés mögé, mert itt semmi sem az, aminek látszik.
Az Alaptalanul című projekt másik sajátossága, hogy az installáció folyamatosan változtatja a helyét. Előfordulhat, hogy az állandóan rohanó környékbelieknek csak napokkal később tűnik fel, hogy valami nem stimmel a szokásos útvonalukon.
Tomáš Moravec és Matěj Al-Ali diákként találkozott a Pilseni Egyetemen, és azóta számos közös kiállítást, projektet valósított meg. A fiatal alkotók az elhagyatott, diszfunkcionális városi tereket művészeti élmények segítségével alakítják újra életteli, közösségi terekké. Tomáš Moravec 2011-ben a Fiatal Képzőművészek Stúdiója ösztöndíjasaként dolgozott Budapesten.