Cserepavilonok

2013. szeptember 11 (szerda) 18.00
Goethe-Institut Budapest (Bp. IX. Ráday u. 58.)

A „nemzeti” fogalma és jelentősége a képzőművészetben:
beszélgetés az idei Velencei Biennálé német kurátorával

Az idei Velencei Képzőművészeti Biennálén Németország és Franciaország pavilont cserélt, ami nyilvánvaló jele annak, hogy a művészetben mindinkább feloldódnak a nemzeti határok. A 2011-es és 2013-as Velencei Biennálé német pavilonjának a kurátorával, Susanne Gaensheimerrel Mélyi József művészettörténész beszélget.

A nyilvános pódium-beszélgetés a Mítoszok, nemzet, identitások Közép-Európában című zenei projektünkhöz kapcsolódó rendezvény: ezért csöppet sem véletlen, hogy a „nemzeti” fogalmáról és képzőművészetben betöltött szerepéről, jelentőségéről lesz szó.

Susanne Gaensheimer (*1967) művészettörténész, kurátor, 2009 óta a frankfurti Museum für Moderne Kunst (MMK) igazgatója. Olyan művészek önálló kiállításának volt a kurátora, mint Thomas Demand (2002/2003), Olafur Eliasson (2003, 2006) és Isa Genzken (2004). Gyűjteményépítési kérdésekben a bécsi MUMOK kuratóriumi tagja és a Német Szövetségi Köztársaság műtárgyvásárlásainak tanácsadója. 2013-ban a Turner-Prize zsűritagja. 2011-ben a Biennálé fődíját, az Arany oroszlánt nyerte el a német pavilon az általa jelölt művész, Christoph Schlingensief önálló kiállításával. A kiállítás rendezése során elhunyt művész kiállítását a kurátor és özvegye a művész elképzelései alapján valósították meg.