2017. január 07 (szombat), 10.00-15.00
Capa Központ (1065 Budapest, Nagymező utca 8.)
10:15h A Pécsi József fotóművészeti ösztöndíj története – Zsámboki Miklós
10:45h Létrehozni egy archívumot – Gellér Judit
Az elmúlt két- három évtizedben – amióta sokak számára vált nyilvánvalóvá, hogy több fénykép készül, mint amennyit kezelni lennénk képesek – számos fotográfiával foglalkozó teoretikus figyelme fordult az archívumok felé. Az archívumok (gyűjtemények, leltárak) a gyűjtés, az osztályozás, a csoportosítás, a strukturálás igényével jönnek létre, jellegzetesen az emlékezet megtartásának, az emlékeztetésnek és a megőrzésnek a helyei. Mindeközben az archívum magát a hiányt – az információk töredékes mivoltát – is jelképezi, hiszen gyakran több a hiányzó információ, mint maga az egyébként is kérdéseket felvető lelet. Az archívumokkal és az archiválással kapcsolatos kérdések az utóbbi években azok digitalizációjára irányulnak.
A Pécsi 25. Pécsi József fotóművészeti ösztöndíj 1991–2016 című kiállítás kapcsán, a jubileumra létrehozott on-line archívum nem csak egybegyűjti, megismerhetővé és kutathatóvá teszi az elmúlt huszonöt év ösztöndíjas munkáit, de a kiállítás bezárása után is lehetővé teszi azok áttekintését. Előadásomban az archívum létrehozásának szükségszerűségét, körülményeit, az archiválási gyakorlatból adódó tapasztalatokat vizsgálom egy tágabb kontextusból.
11:15h Lyuk az életrajzon – Mélyi József
Gádor Béla 1958-ban írt szatírájának csak a címét kölcsönözte az előadás, nincs szó sem karrieristákról, sem az eltitkolt múltról. A lyuk az életrajzon mint cím csupán egy tényre utal: gyakran előfordul, hogy művészek, ezen belül fotográfusok néhány munkát vagy egy egész műcsoportot kiradíroznak vagy kitakarnak az életművükből. Elpusztítják, elrejtik, vagy egyszerűen – időlegesen vagy végleg – nem törekednek arra, hogy nyilvánosságra kerüljön. Milyen motívumok húzódhatnak meg a törlés és kitakarás gesztusa mögött? Milyen szerepet játszik az intézményrendszer a lyuk létrejöttében és befoltozásában? Az előadás elsősorban a magyar fotográfia elmúlt évtizedeiből vett példákon keresztül vizsgálja az életműveket, és kísérletet tesz arra, hogy a Pécsi József ösztöndíjasok munkáiból készült archívumból kiindulva életmű-mintázatokat találjon a magyar fotográfiában.
11:45h Processzusok és képformák – Perenyei Monika
A rövid, 20 perces expozéban olyan, a rendszerváltás évtizedeiben kibontakozó alkotói folyamatokról lesz szó, amelyekben a fotográfia médiumának használata kritikai látásmóddal társul: legyen az kép- illetve médiumelméleti, vagy szociálisan elkötelezett.
Az alkotói processzussal összefüggésben a műtípusok-képformák problémaköre is szóba kerül majd: a fotografikus kép elasztikusságának ismeretében ugyanis felmerül a műtípusok és képformák használatának kérdése, úgy a lehetőségeknek, mint rutinszerű rögzülésüknek tekintetében.
A „fotóművészet” fogalom használatából adódó anakronizmusokon túllépve, az előadás tartalma és hangvétele vállaltan személyes, vagyis eddigi tapasztalataimból, kutatásaimból és természetesen preferenciáimból adódik.
12:15h Fotó, mű, tárgy – Horányi Attila
Előadásomban három szó — fotó, mű, tárgy — egymáshoz való viszonyáról gondolkodom majd. Először in abstracto a különböző lehetséges viszonyokat vizsgálom meg: elsősorban is a fotó mint mű, a mű mint tárgy, a fotó mint tárgy kapcsolatot. Nem kétséges, más viszonyok is vannak — a tárgy mint fotó, a tárgy mint mű, a mű mint fotó, és még továbbiak is —; engem mégis az első három érdekel igazán, mert úgy látom, segítségükkel jól le lehet írni néhány fotográfiával kapcsolatos attitűdöt.
Ezt követően in concreto az elmúlt három évtized Magyarországán vizsgálom majd e viszonyokat: arra vagyok kíváncsi, hogy a Pécsi József ösztöndíj 1991-es alapítása előtt, illetve ma, 2016-ban mely viszonyok dominálnak inkább, volt-e e tekintetben átrendeződés az ösztöndíj 25 éve alatt, és ha volt, abban mennyire vettek részt az ösztöndíjban részesült alkotók, illetve ösztöndíjas munkáik.
Szünet
13:15h Kerekasztal-beszélgetés: az ösztöndíj működése és kritikája
Moderátor: Csatlós Judit
Beszélgetők: Bácsi Róbert László, Erdei Krisztina, Gyenis Tibor
14:30h Záró tárlatvezetés kuratóriumi tagokkal
Csizek Gabriella, Korniss Péter és Petrányi Zsolt