Galériát? De minek?

Platan-Latarka Szabadegyetem vol. 2.

2017. április 12. (szerda) 17.00
Platán Galéria (Budapest, Andrássy út 32.)

Előadók:

Oltai Kata (művészettörténész, kurátor, a FERi feminista projekt galéria alapítója),
Schneller János (művészettörténész, a Resident Art Budapest Kortárs Művészeti Galéria alapítója és művészeti séta vezető)
Bencze Péter (művészeti menedzser, az Everybody Needs Art művészeti agentúra alapítója)
Moderátor: Bánki Ákos képzőművész, kurátor, a Latarka Galéria alapítója

A Szabadegyetem kerekasztal-beszélgetésére a kortárs magyar művészeti galériaalapítók legfiatalabb generációját hívtuk meg. Kísérletet teszünk annak megértésére, hogy  miért is alapít a fiatal generáció galériákat, hogyan keres alternatívákat, hogyan pozicionálja magát a for- és nonprofit művészeti színtéren. Egyéni tapasztalataikról, motivációjukról és jövőképükről kérdezzük őket. A mai átalakuló gazdaság és műtárgypiac lehetőségeit felmérve mikor, hogyan, miért, és legfőképp minek döntöttek úgy,  hogy lehetőségeket kínálva csatlakoznak a hazai és nemzetközi diskurzusokhoz. Az előadás, beszélgetés várhatóan 60 perc, mely után kérdésekkel lehet bombázni meghívott vendégeket.

Ezzel az előadással a Szabadegyetem berkein belül elindítjuk a ?DEMINEK? előadássorozatunkat, melynek várható következő állomásai Műgyűjteni? DEMINEK?, Művészeti pályát? DEMINEK?, Művészeti magazinokat? DEMINEK?, Artfactorykat? DEMINEK?, Festeni? DEMINEK?…

Beszélgetőpartnerek:

Oltai Kata
Művészettörténész, kurátor. Művészeti folyóiratnál, kereskedelmi galériánál, majd non-profit nemzetközi projektirodánál (ACAX­–WAX) eltöltött évek után, öt évig, 2012-ig a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum kurátoraként dolgozott. Nevéhez fűződik Gerber Pál életműkiállítása, vagy Rita Ackermann első itthoni kiállítása, de koordinálta Moholy-Nagy László retrospektívjét és az egy évvel korábban megrendezett Martin Munkácsi kiállítást. Intézményi pályafutása mellett öt évig dolgozott a Budapest ArtFair programszervezőjeként; egy speciális inkubátorprogram, az FFS-sel létrehozott Átlátás sorozat ötletgazdájaként évek óta dolgozik fiatal fotósok és kurátorok, valamint az intézményi közeg szereplőinek közelítésén. Szabadúszóként három könyvet publikált, Ujj Zsuzsi fotós tevékenységének feldolgozásával 2013-ban jelent meg egy nagymonográfia, illetve 2012-ben egy tudományos-ismeretterjesztő kötetet szerkesztett, Kontextus címen, a kortárs művészet különböző megközelíthetőségeiről; majd 2016-ban Déri Miklós, a magyar undergroundot megörökítő portrésorozatából készült kötet. Számos kiállítást készített, elsősorban a női és férfi szerepklisék, a maszkulinitás kutatások, posztidentitás kérdések, szubkultúrakutatás érdeklik, ezt tetőzte 2015-ben a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban a Bőrödön viseled. Társadalmi konstrukciók vizuális kódjai c. kiállítás. 2016. őszén alapított egy szigorúan non-profit, projekt alapú, feminista galériát.

Schneller János
Nyolc éve foglalkozom hivatásszerűen képzőművészettel. Dolgoztam tanácsadóként gyűjtőnek, kurátorként galériában, becsüsként aukciósházban, idegenvezetőként magánban. Végigültem közel száz aukciót, vásároltam számos festményt, grafikát, műtárgyat és könyvet, szerveztem és rendeztem több tucat kiállítást, kuráltam és válogattam aukciókat, vezettem múzeumpedagógiai foglalkozásokat, tárlatot és még aukciót is, tanítottam középiskolában művészettörténetet, vezettem több tucat galéria-sétát és műterem-látogatást Budapesten. Jelenleg saját galériámat indítottam útjára, melynek szolgáltatásai között budapesti művészeti sétákat vezetek művészet barátoknak, képzéseknek és turistáknak. Két lányom és két fiam született nyolc év alatt, szeretek brácsázni a vonósnégyesemben és énekelni a zuhany alatt, tábortűznél és templomi kórusban is.

Bencze Péter
www.everybodyneedsart.com