Az életmód-modelltől a keveredés-elméletig

http://www.bam-b.com

Az életmód-modelltől a keveredés-elméletig
http://www.bam-b.com

Egy merevlemezgörcs megette vagy ezer levelemet. Lemerevedett a lemez, mostantól emlékezetből levelezek. Nem baj: nem használok biztonsági övet és nem készítek mentést, tabula rasa a köbön.

Az érdekes címek emilben terjednek. A jó címre könnyű emlékezni: azért jó, mert könnyű emlékezni rá. A bam-b.com-ot például háromszor is megkaptam, először tavaly, akkor még csak egy oldalból állt. Azóta viszont szemmel láthatóan növekedésnek indult ez a kis állat. Faiyaz Jafri nem vesztegette az időt: a beígért ötből már fent van négy, és akkor még nem is említettük azt az életmód-modellt, amelyet a lap alján látható bannerre klikkelve érhetünk el. Pedig ez lehetne talán a legjobb intro ezekhez a meglehetősen különös oldalakhoz. Első látásra pofonegyszerűnek tűnika képlet: a helyes fogyasztás találkozása a megfelelő életmóddal. Mindez kedvesen követhető grafikai nyelven, gif-animációkba sűrítve a tudást. Egy gyerek is megérti. Megérti? Mit is?

A kérdésre az első választ Bam-b Folyadék-fejezetére kapcsolódva kaphatjuk meg. Itt rögtön kiderül, hogy a történet nem is annyira a jelenben játszódik, inkább valamiféle gén-mix jövőben. Vagy inkább képzeletben. Ami még mindig nem világos: miféle képzeletben? Én mindenesetre elpirultam a műanyaglány és a műanyag macska szokatlan összekapcsolódásának technikai részleteit illusztráló tudományos? fantasztikus! ábrák láttán. Lányos zavaromban gyorsan klikkeltem, egészen addig, míg a műanyag macska műanyag őzikévé nem változott, de megpihenni csak az őzikét őzikével összekapcsoló hópelyhek látványa engedett. Itt kezdtem sejteni, hogy egész evolúciós láncba gabalyodtam, mely a műanyag őzikéket a műanyag lány, a műanyag fiú és a műanyag macska összekapcsolódásának eredményeként tárja elénk. Bambi, bambi, bámultam bambán.

Az idegenek szaporodása elágazásba kattanva már tudássá válik a sejtés, miszerint ezek sem egy házipatika oldalai, sem népszerű-tudományos ismeretterjesztésről nincs szó. Ha mindenáron kategorizálni akarjuk a dolgot, leginkább népszerű-fantasztikusnak nevezhetnénk a jelenséget, de talán akkor sem járunk messze az igazságtól, ha egyszerűen lemangázzuk a dolgot. Hadd ne fejtsem ki most, hogy mi az a manga, aki nem tudja, keressen rá.

Bár a négy mell funkciója tovább lapozva sem válik teljesen világossá, végre jobban megvizsgálom az induló interface ábráit, s tudatosul, hogy egy őzike öt testrészének történeteit látom. A Folyadék-fejezet tehát a bambiszem története, Idegenek szaporodása a bambifülé, Cutex a bambifaroké, Nova&Sega a bambipopsié, a még el nem készült, be nem linkelt rész pedig a bambikörömé.

Tehát Bambi, az őzike lenne a Jafri-féle keveredés-elmélet kulcsfigurája. Bambi, mint interface az ember és az idegenek között. Hmmm. Az egész keveredés-elméletet persze a kortárs tények belekeverése teszi igazán felkavaróvá. Mint például a naptejek fényvédő faktorának növekvő számsora és az ózonréteg vékonyodása közötti összefüggés. Vagy Nova&Sega elgondolkodtató történetének poszt-aids felhangjai.

Bár maga az egész jelenség háromcsillagos, a Cutex fejezetet semmiképp sem ajánlom kiskorúaknak, sőt, azoknak sem, akik a mangára keresve nem találták barátságosnak ezt a fajta japán eredetű fantázia-formát.

Akik skippelték Cutexet, de megnézték a többit, a miheztartás végett sírják végig Nova&Sega szomorú történetét (* * *). A szex vége aszex: zöld zselé és halál.
Bye bye Bam-b, good bye!


b2@c3.hu