A tiltakozástól a terrorizmusig

Kerekasztal-beszélgetés – RAF (Rote Armee Fraktion)

2009. március 2., 18.00
Goethe Intézet, rendezvényterem (1092 Budapest, Ráday u. 58.)
német nyelven, magyar szinkrontolmácsolással

Vendégek: 
Astrid Proll, a RAF alapító tagja
Annette Vowinckel, történész 
moderátor: Bedő Iván, újságíró

Vajon miért aktuális még ma is és miért ad okot oly sok vitára az RAF? Miért készülnek egyre újabb és újabb játék-, dokumentum- és tévéfilmek a RAF-ről és a szervezet terrorista akcióiról? A beszélgetés során ilyen és hasonló kérdésekre keressük a választ, és egyben kísérletet teszünk a teljes jelenség értelmezésére is.

Astrid Proll Nyugat-Berlinben ismerte meg Andreas Baadert és Ulrike Meinhofot, itt csatlakozott az RAF-hez is. 1971-74-ig börtönben ült, ezután Londonba menekült, ahol 1978-ban ismét elfogták. Kiadták Németországnak, ahol ismét börtönbe került. Szabadulása után 1982 és 1987 között a hamburgi Képzőművészeti Főiskolán tanult. A 1980-as évek eleje óta fényképészként, szerzőként és szerkesztőként dolgozik. 2004-ben önálló fotóalbuma jelent meg Németországban Jancsi és Juliska. A RAF képei 1967-1977 címmel.

Annette Vowinckel a berlini Humboldt Egyetem kultúrtörténeti tanszékén tanít és a potsdami Kortörténeti Kutatóközpontban kutat. Egyik kiemelt témája a terrorizmus és a média kapcsolata.

*

A Baader Meinhof csoport c. film a Szemrevaló filmfesztivál keretében március 11-én a Művész moziban lesz látható, ezt követően pedig több filmszínház is vetíti majd.