Kortárs Építészeti Központ (1110 Bartók Béla utca 10-12. )
2016. február 16. (kedd) 16.00 – 19.00
A 2016-os Velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonját az Arkt csapata fogja megtölteni tartalommal. Az Arkt győztes pályázatának középpontjában az iroda egri kulturális központja, az Ellátó áll, amely egy üres épület újragondolásával, használt és felajánlott anyagok újrahasznosításával, illetve sok önkéntesmunkával és közösségi összefogással jött létre. Az Arkt sikere egy fontos tendenciát jelez: a kulturális és közösségi élet valódi központjai egyre inkább azok az alulról szerveződő, helyi igényekre és kapacitásokra épülő helyszínek, amelyek az erőforrások hatékony felhasználásával és újrahasznosításával biztosítják fenntarthatóságukat. A bécsi Packhaus, a pozsonyi Stara Trznica és a Dunaj Kulturális Központ, a pécsi Szabadkikötő, a debreceni Nagyerdei Víztorony és a budaörsi Húsznegyven mind ilyen helyszínek.
Milyen kezdeményezésben illetve együttműködésekben születtek ezek a helyek és milyen közönséget szólítanak meg? Milyen építészeti eszközökkel, milyen erőforrásokra tamaszkodva épültek meg? Milyen nehézségekkel néznek szembe és mi biztosítja a fenntarthatóságukat? Ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat a Kortárs Építészeti Központ február 16-i eseménye, amely egyúttal a Civil Város című kiállítás finisszázsa és az azonos című könyv bemutatója is.
Program:
16.00-19.00: Előadások és kerekasztal
Résztvevők:
Fábián Gábor és Fajcsák Dénes (Arkt, Eger)
Szuhay Márton (Szabadkikötő, Pécs)
Süli András (Nagyerdei víztorony, Debrecen)
Dobos Botond, Gerzsenyi Judit (Húsznegyven, Budaörs)
Gábor Bindics (Staratrznica + Dunaj, Pozsony)
Veronika Kovacsova (Packhaus, Bécs)
19.00: Finisszázs
Az esemény a Kortárs Építészeti Központ és a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum CAPP Művészeti Együttműködési Programja közös rendezvénye.
utána:
Müszi – Művelődési Szint (1085 Blaha Lujza tér 1., Corvin Áruház III. emelet)
20.00 -21.30 Önszerveződő terek – parallel közösségi kezdeményezések
fórumbeszélgetés
Meghívott vendégek:
Damu Richárd, Molnár Ágnes (SUB, Debrecen)
Szilágyi Rudolf (Egri zsinagóga – artAlom Fesztivál, Eger)
Egri Gábor (Factory Arena, Miskolc)
Csoma Nóra (Zug.Zone – Váróterem Projekt Társulat, Kolozsvár)
Tóth Márton (Létra, Pécs)
Mata Csaba (Szabadkikötő, Pécs)
Tóth Norbert (D’clinic, Zalaegerszeg)
Müszi részéről Bársony Júlia beszélget és Salamon Júlia moderál.
21.30 S’10 soundsystem (Vanis + Azur)
A fórumbeszélgetés témája a kultúra parallel területein jelenlévő közösségi szemlélet, amelyet olyan kulcsfogalmak mentén firtatunk, mint hálózatosodás, kooperáció és erőforrásmegosztás, függetlenség és önszerveződés, kollektív szerzőség és szinergia. Egyrészt a beszélgetés a közösségi helyek alapításának és fenntartásának gyakorlati kérdéseire, problémáira fókuszál. Másrészt az esemény célja, hogy találkozási pontot hozzon létre azokkal a kulturális szakemberekkel, akik független közösségi tereket-házakat működtetnek, és elinduljon a rokonszemléletű helyek közti tudás- és tapasztalatcsere, a network a további együttműködések bázisává váljon.
A részvevők maguk is különböző közösségi kezdeményezések alapítói, szervezői: a családbarát helytől, a független színházon vagy a műteremházon át, az extrémsport-központig. Így alkalmunk nyílik eltérő nézőpontokon keresztül sorra venni, hogy az különböző profilú közösségi terek mennyiben eltérő modelleket alkalmaznak, és a lokális tapasztalatokon és a közösségi-kulturális színtéren túl mik a lehetnek a receptszerűsíthető tanulságok, mintaértékű gyakorlatok.