2024. május 30. (csütörtök) 17:30
art quarter budapest Garden (Budapest XXII. Nagytétényi út 48-50.)
Megan Auður & Kasha Potrohosh a Budapest Galériánál töltött rezidenciaprogramjaik eredményét mutatják be az aqb kertjében.
A We keep it on our tongues performansz a traumákat járja körül, amiket túlélünk, amiket megosztunk, és amiken keresztül egyedül szenvedjük át magunkat. A test emlékszik, és ott marad, amíg nem beszélünk róla.
A We keep it on our tongues a gyógynövényekkel átitatott nyalókák gyűjteménye. A traumák túlélését és gyógyulását szimbolizáló képekkel megformázva.
A We keep it on our tongues hangsúlyozza a traumáról való beszéd fontosságát, legyen szó gyászról, szolidaritásból való vigaszkeresésről, érdekérvényesítésről vagy segítségkérésről. Ha beszélgetni szeretnél valakivel, a segítség elérhető.
A közös performansz azt vizsgálja, megszüntethető-e az erőszak a folklórban, ha másképp énekelünk? Az erőszak eltávolítása az elbeszélésekből, amelyeket állítólag olyan közel érezzük magunkhoz. A kulturális tudás integrálása az alkotásba, hogy azok a gyógyítás, a játékosság és a társadalmi reflexió eszközeivé váljanak. A figyelmes közösség és a toleráns társadalom ápolásával végső soron nemcsak demonstrálni, hanem együtt tanulni is tudunk, és az empátián keresztül párbeszédet teremthetünk.
Megan Auður munkáinak középpontjában a trauma és a gyógyulás áll, a párbeszéd, a támogatás és a lehetséges jövőkép kollektív elképzelésének kereteinek megteremtésén keresztül. A megtestesült gyakorlatok és az örökölt tudás témáit vizsgálja az interszekcionális feminizmus(ok) keretein keresztül.
A helyi folklór és rituális gyakorlatok etnopszichológiai tanulmányokkal történő feltárása során Kasha a mágiát eszközként használja a patriarchátus és a kapitalizmus bináris rendszerének dekonstruálására. Művein keresztül megkérdőjelezi a nemi szerepek és sztereotípiák merev konstrukcióit, és törekszik a szociális terápiára és a szélesebb körű társadalmi reflexiókra, beleértve a feminista és környezetvédelmi diskurzust is. A közönséggel való interakciói során empátiát és megértést szorgalmaz, az erőszakkal és az elnyomással szemben pedig éles kritikát fogalmaz meg, olyan narratívákat szőve, amelyek megkérdőjelezik a status quo-t és a társadalom átalakítására hívnak fel.
Kasha Potrohosh a ruszinok etnikai csoportjából származik. Aktívan tanulmányozza népi identitását, amely az ukrán, szlovák és magyar háttér keveréke. A mágikus lények és kultúrák örökségét kutatva Kasha észrevette Magyarország hatását a ruszinok felfogására, például a boszorkányokkal (Boszorkány / bosorka / босорканя) kapcsolatban. Rezidenciája során Kasha a kognitív antropológián keresztül és a rituálékra és a terápiára irányuló személyes művészi intuitív gyakorlataival reflektált a mágikus alakok jelenségére. Felfedezi a helyi természeti örökséget, amelyet be fog építeni május 21-re szervezett előadásába.