A nyers, a főtt és a becsomagolt valamint A peresztrojka művészetének archívuma
Ivor Stodolsky és Marita Mukkonen előadása az ACAX | Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Iroda és az Open Society Archives közös szervezésében
Időpont: 2009. április 14. (kedd) 18.00
Helyszín: OSA Archívum (1051 Budapest Arany János u. 32.)
Az előadás nyelve angol. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Elméleti fogalmak egy kiállítással kapcsolatban
(The Museum for Contemporary Art, KIASMA, Helsinki, 2007-2008)
Az előadás egy antropológiai-szemiotikai paradigmát és annak múzeumi alkalmazását mutatja be. Az eredetileg a nyugati „hiperreál” körülményeire, illetve a posztmodern elméletek homályos pontjaira rákérdező paradigmát később a Peresztrojka időszakának művészet/műtárgy archiválási gyakorlatára, illetve annak historizálódására vonatkozó kurátori és antropológiai problémákra kezdték alkalmazni. A rövidfilmekkel, illetve egyéb vizuális dokumentációkkal tarkított előadás során a Peresztrojka időszakának adekvát bemutatását érintő elméleti-, művészeti-, illetve intézményi kérdések kerülnek bemutatásra.
A Perpetuum Mobilε (alapította: Ivor Stodolsky és Marita Mukkonen) a művészetet, a gyakorlatot és a kutatást-vizsgálódást összekapcsoló csatornaként és motorként funkcionáló projekt-intézmény. Célja, hogy elősegítse a gyakran eltérő intézményi keretek között megjelenő, alapvető történeti-, intézményi-, illetve elméleti paradigmák közös újragondolását.
Aktuális projektek: THE RAW, THE COOKED AND THE PACKAGED – The Archive of Perestroika Art (Kiasma, 2007/8), Paths Not Taken (a Framework 2008/8-as száma).
Bár a Perpetuum Mobilε folyamatos mozgásban van, archívuma megtalálható a www.perpetualmobile.org oldalon.
Ivor Stodolsky független író és kurátor. Jelenleg Helsinkiben él, ahol orosz kultúra- és társadalomelmélettel foglalkozik a Helsinki Egyetem Aleksanteri Intézetének kutatójaként. Kutatási területei közé tartozik a filozófia, kultúrtörténet és társadalomelmélet, illetve a globális média és politika kérdéseivel is foglalkozik. Szakmai tevékenysége során a művészeti-, akadémikus- és reprezentációs gyakorlatokat ötvözi.
Marita Mukkonen a FRAME – The Finnish Fund for Art Exchange kurátoraként, illetve a FRAMEWORK – The Finnish Art Review szerkesztőjeként tevékenykedik. 2001 és 2005 között a NIFCA, The Nordic Institute for Contemporary Art munkatársa volt. Marita Mukkonen a Ludwig Múzeum aktuális kiállításához, a Sarkvidéki hisztériához kapcsolódó videoprogram kurátora.
Check in Budapest
2008 őszétől az ACAX | Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Iroda nagyszabású programsorozatot indított Check in Budapest címmel, melynek keretében 2009 júniusáig közel harminc külföldi kurátor és kritikus kap meghívást néhány napos budapesti tanulmányútra. A program célja, hogy műteremlátogatások és találkozók során minél több nemzetközi szakember ismerkedjen meg a hazai képzőművészeti közeggel és annak szereplőivel. A meghívott résztvevők nyilvános előadásokon és panelbeszélgetéseken mutatják be az érdeklődőknek tevékenységüket, szakmai elképzeléseiket és saját szcénájuk aktuális helyzetét.
A Check in Budapest eseményei különböző tematikai fókuszpontok köré szerveződnek. A meghívott vendégek olyan, az érintett témákban járatos nemzetközi szakemberek, akiket eddigi szakmai teljesítményük és terveik tesznek izgalmassá a magyar közönség számára.
Kapcsolat:
ACAX | Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Iroda
ACAX | Agency for Contemporary Art Exchange
1065 Budapest, Nagymező utca 8.
(kaputelefon 101, bejárat a társasház lépcsőháza felől)
Tel: + 36 1 501 4111 | Fax: + 36 1 501 4112
E-mail: info@acax.hu | Web: www.acax.hu