Csendes struktúrák

Kőrösi Viktória és Újszászi Tünde kiállítása

East of Eden (Budapest VI. Paulay Ede utca 67.)

Megnyitó: 2025. április 24. (csütörtök) 18.00
Megnyitja Haász István

Kőrösi Viktória és Újszászi Tünde a hajtogatott vászon transzformatív lehetőségeit vizsgálják, ahol a felület és a struktúra elválaszthatatlan egységet alkot. Munkáik – a precizitásból fakadó, mégis anyagszerűségükben intuitív alkotások – túllépnek a hagyományos festészeti határokon, megkérdőjelezve a kétdimenziós és térbeli forma viszonyát.

Kőrösi hajtogatott objektumai, amelyek olajjal és akrillal festett, kifeszített vásznakból épülnek fel, a minimalizmus tiszta esztétikáját hordozzák. A visszafogott, monokróm színhasználat kiemeli a lágyság és merevség, a sík és plasztikus forma közötti finom feszültségeket. Munkáit a hagyományos kézművesség tisztelete és a japán esztétika érzékeny egyensúlya inspirálja, ahol a szerkezet keretei között rejlő szabadság lehetősége bontakozik ki.

Újszászi művészete a szövés szerkezeti logikájára épül, amelyben az anyag és a mozgás meditatív vizsgálata kap központi szerepet. Új sorozatában az ismétlés, hajtogatás és fonás révén hozza létre összetett kompozícióit, amelyek egyszerre sugároznak törékenységet és erőt, felbomlást és egységet. Nagy léptékű struktúrái térbeli beavatkozásokként működnek, elmosva a határt műtárgy és környezet között, és bevonva a nézőt a forma folyamatos átalakulásának élményébe.

E két alkotó együtt olyan teret hoz létre, amelyben a hajtogatás és a vászon mint matéria alakítása és annak aktusa egyszerre művészi gesztus és filozófiai vizsgálódás. Műveik nem csupán tárgyak; ritmus, egyensúly és átalakulás lenyomatai, amelyek a fegyelem és szabadság, az anyag és az idea közötti érzékeny kölcsönhatásokat tükrözik. A csendesen összefonódó struktúrák arra hívják a nézőt, hogy tanúja legyen a felület, szerkezet és tér csendes, mégis mélyreható párbeszédének – ahol minden hajtás egy mozdulat emlékét őrzi, és minden törés új formai lehetőségeket tár fel.

Megtekinthető 2025. május 23.-ig

Kurátor: Erdész Barna