A Holokauszt velünk élő emlékei
Gaál József, Kerekes Gábor, Solt András, Süveges Rita, Szabó Ábel, Szvet Tamás kiállítása
Lengyel Intézet, Nagy galéria (1065 Budapest, Nagymező u. 15.)
megnyitó: 2014. június 13. 18:00
a kiállítást megnyitja: Bársony István, Márkos Albert
kurátor: Bársony István
nyitva: 2014. június 27.-ig
Hosszú évek jogfosztásai, antiszemita rendelkezései után a magyar törvényhozás rendelete alapján 1944. június 21-ig a fővárosi zsidó lakosságnak sárga csillaggal jelölt házakba kellett költözniük, mely közvetlen előzménye volt a haláltáborokba deportálásuknak.
A gettóhoz, csillagos házakhoz vezető út megismeréséhez segítenek az elmúlt évtizedekben feldolgozott történelmi tények, azonban ahogy az OSA Archívum történészei megfogalmazták: a megértéshez, a történelmieken túl, megkerülhetetlen az erkölcsi, morális tényezők számbavétele.
A tragédia beteljesedéséhez elengedhetetlen volt az a ma már szinte felfoghatatlan immoralitás és embertelenség, amely a politikai döntéshozók és a társadalom széles rétegei tudatában gyökeret verve elgondolhatóvá és elfogadhatóvá tette emberek tömeges elpusztítását minden különösebb ok és cél nélkül.
Mindazonáltal nem feledkezhetünk meg azokról sem, akik életük kockáztatásával, sokszor annak árán is igyekeztek életeket menteni. 1944. június második felében a budapesti zsidókat a közeljövőben várható deportálásuk érdekében tömörítették össze a kijelölt kényszerlakhelyekre. A csillagos házak rendszere tehát nem a gettó előszobája volt, hanem a deportálások előkészületeit szolgálta.
Az OSA Archívum kutatásai alapján sikerült beazonosítani ezeket a fővárosi épületeket. A beazonosításon túl számos túlélő beszámolóját is elérhetővé tették, melyek ismerete elengedhetetlen, ahhoz, hogy átérezzük, megértsük, milyen megalázó és kiszolgáltatott helyzetbe kerültek ezek az emberek.
Ők és leszármazottaik, történetük ismerői, történetük teszi ezeket az épületeket a köztünk, velünk élő emlékművekké, és amíg életben tartjuk ezt az emlékezetet, semmilyen politikai szándék nem tudja felülírni a múlt igazságát.
A Lengyel Intézet ma egy ilyen épületben működik az Andrássy út 32-ben, melyet csillagos háznak jelöltek ki. A magyar Holokauszt 70. évfordulóján az OSA Archívum szervezéséhez csatlakozva, szeretnénk megemlékezni a tragédiára.