Dísszemle

A Magyar Képzőművészeti Egyetem másodéves Képzőművészet-elmélet szakos hallgatóinak kutatási bemutatója

2015. június 5. (péntek) 20.00
Hercegprímás utca 11., Budapest

Magyarországon az utóbbi években egyre több kutatás foglalkozik az 1970-es évek kulturális életével. A 60-as években elindult reformok az évtized elején megfagytak, új folyamatok csak 1980 körül indultak el. A ’70-es évek közepét a stagnálás jellemezte.

Kutatásunk középpontjában az 1975-ös év áll. Ebben az évben ünnepségsorozattal emlékeztek meg a felszabadulás harmincadik évfordulójáról. Ugyanakkor pedig alternatív projektek indultak, mint például a Fafej; Erdély Miklós előadásai a montázsról. 1975-ben költözött a Várba a Magyar Nemzeti Galéria; számos művész kénytelen volt elhagyni az országot. Az 1975-ös év kiválasztásával negyven év távlatából iróniával utalunk a Kádár-kor évforduló-mániájára.

A kutatás fókuszában a korszak képzőművészeti intézményrendszere, ezen belül a budapesti kiállítóhelyek állnak. A korszak kettősségét vizsgáljuk, rávilágítunk a hivatalos és nem-hivatalos művészeti intézményrendszer egyes aspektusaira, illetve felderítjük ezek átfedéseit.

Kutatásunk három szempontból vizsgálja az adott évet: az intézményrendszer, a művészeti mező résztvevőinek szempontjából, szociológiai tanulmányok, felmérések nyomán, illetve a művészeti élethez kapcsolódó kordokumentumok (zene, tv- műsorok, karikatúrák) alapján. Az akkor kiállító művészekkel, az intézményekhez köthető személyekkel interjúkat készítettünk, feltérképeztük az intézmények struktúráját, éves kiállítási naptár elkészítésével és a korabeli nyomtatott sajtóból rekonstruáltuk az 1975-ös év kulturális életét.

Úgy véljük, az akkori intézményi és kultúrpolitikai helyzet megismerésével közelebb juthatunk a mai zűrzavaros állapotok megértéséhez.

A kurátori csoport tagjai:
Csóka Heléna, Csordás Dorka, Dohy Anna, Kollár Dalma Eszter, Kovács Kristóf Mihály, Magyar Milán, Pintér Luca, Szörényi Péter, Vojnits-Purcsár Vító

A projekt a Kiállításrendezési gyakorlat című szeminárium keretében valósul meg. Gyakorlatvezető: Mélyi József

Akik interjúikkal hozzájárultak kiállításunkhoz:
Beke László, Birkás Ákos, Galántai György, Haász István, Halász András, St.Auby Tamás, Vető János és Wessely Anna

Megtekinthető: június 9-ig.
Finisszázs: június 9 (kedd) 19.30