Németh Ilona, Michal Hvorecky és Lohász Cili beszámolója és beszélgetése, Alan Watt és Maja és Reuben Fowkes bevezetőjével
Közép-európai Egyetem (1051 Budapest, Nádor u. 9)
Popper terem
2013. október 4. 18-20,30
A Dunai áramlatok egy interdiszciplináris közeledés a folyóhoz, ami azt vizsgálja, milyen átformáló ereje van ma és volt a közelmúlt kritikus, rendszerváltó pillanataiban a Dunának az írók, művészek, aktivisták számára. A hagyományos megközelítéssel szemben, amely általában a folyami régió geo-politikai és kulturális örökség voltát hangsúlyozza, ez az összejövetel a személyes és közösségi kölcsönhatásokra figyel a folyó és környezete között, azokra az alakulóban lévő kezdeményezésekre, amelyek a Dunát vissza akarják kapcsolni a kortárs életvitelbe, és feltérképezi azokat a művészi áramlatokat, amelyek határokon átívelve folynak. A szeminárium az egyéves River School úszó műhelyeinek, vándorkiállításainak és kutatói szimpóziumainak a bevezetője, amelyeket a Translocal Institute szervez majd Pozsonyban, Budapesten és Bucharesten.
Michal Hvorecky, író, 1976-ban született Pozsonyban. Eddig hét könyve jelent meg. Műveit hat nyelvre fordították le. A szlovákiai Nyitrai Egyetem Irodalom és Kommunikáció Intézetében szerzett egyetemi diplomát. Ösztöndíjasa volt a University of Iowa International Writing Program-jának. Rendszeresen publikál kulturális és politikai témájú írásokat különböző napilapokban Szlovákiában, Csehországban, Németországban és Ausztriában. Pozsonyban él.
Lohász Cili a már három éve aktív budapesti VaLyo, város és folyó csoport egyik alapító tagja. Budapesten született, biológia, kémia és földrajz szakon végzett az egyetemen, és minden nap biciklizik a folyóparton. Munkája során az éghajlatváltozásra figyelmeztető kampányokat és képzéseket tart, szabad idejében pedig folyóparti akciókat, eseményeket szervez a VaLyo-val a Belvárosban, hogy megmutassák, milyennek képzelik a Duna-partot.
Németh Ilona Munkácsy-díjas szlovákiai magyar képzőművész, a pozsonyi Képzőművészeti Egyetem Intermédia Tanszékén tanít. Utóbbi munkái között szerepel a Dilemma a budapesti Ernst Múzeumban (2011), amely a kiállítás körüli etikai problémák köré szerveződött, a Tükör (2013) köztéri installáció és a Vízi kertek sorozata Kassa számára készült az Európa Kulturális Fővárosa 2013 rendezvénysorozat részeként. Szeptemberben pedig Pozsony monumentális terét alakította át tűnékeny beavatkozásával, a Köddel.
További információ: http://www.institute.translocal.org/danubecurrents/index.html