Gallery Weekend Budapest

Művészet élőben

A Kortárs Galériák Egyesülete és a Kreatív Platform Kortárs Művészeti Alapítvány 2015. szeptember 12–13-án másodjára is megrendezi a Gallery Weekend Budapestet (GWB), a hazai kortárs képzőművészet galériás fesztiválját.

A kortárs képzőművészettel ismerkedőknek most érdemes végignézni a budapesti galériák kínálatát, hiszen a kiállítóterek szombat–vasárnap délelőtt 10-től este 6-ig várják az érdeklődőket, a részvevő művészek, a galériások és munkatársaik pedig szívesen beszélnek a kiállított munkákról. A színtérrel ismerkedőket önkéntesek által vezetett csoportos túrák segítik. A két-két órás galériás túrák 11, 13, 15 és 16 órakor indulnak párhuzamosan négy helyszínről: a Várfok Galériából, a Deák Erika Galériából, a Chimera-Projectből és a GWB központjául is szolgáló Weekend House-ból. A programok mind ingyenesek.

A résztvevő tizenhat galéria a budapesti színtér legjavát képviseli. Az idei GWB legnagyobb szabású programja a három galéria összefogásával (Deák Erika Galéria, Inda Galéria és Viltin Galéria) megszületett három tételes kiállítás, amely feltörekvő, izgalmas, újszerű kelet-közép-európai nőművészek friss munkáit mutatja be. A GWB-hez idén csatlakozó Chimera-Projectben a művészettörténet nagy tekintélye, Beke László kínál új olvasatot a kortárs képzőművészetre, a PostContemporary címke alatt. A szintén idén csatlakozott Flux Galériában Buenos Aires-i, barcelonai és budapesti fiatal absztrakt festők adnak egymásnak randevút. A konceptuális hazai színtér fiatalabb nemzedékeinek egy-egy képviselője szerepel az acb Galériában (Tarr Hajnalka „átmeneti tárgyai”), az idén alapított Horizont Galériában (Kiss Adrian új installációi), a Kisteremben (Fodor János pszeudo-bútorboltja), a NextArt Galériában (Horváth Csaba Árpád és a civilizációs félelmek), a Trapézban (Szörényi Beatrix és a „szuperpozícó”), valamint a Várfok Galériában (Győrffy László és Macbeth). A Várfok Project Room az ötvenöt éves Rácmolnár Sándort ünnepli, a Molnár Ani Galéria csoportos tárlata az egyéni akarat mentén pszichologizál, a Knoll Galéria egy világutazó fotóst (J. Nagy András) mutat be, a Neon Galéria pedig Losonczy István tájkép-kutatásának eredményeit veszi górcső alá. A Körmendi Galéria az Európai Iskola legendájának, Lossonczy Tamásnak a grafikáit állítja ki, az idén alapított Art+Text Budapest galéria pedig a neo-avantgárd egyik nagy alakjának, Frey Krisztiánnak az emléke előtt tiszteleg.

Résztvevő művészek (egyéni és csoportos kiállítók): Sebastian Baden, Bánki Ákos, Baráth Áron, Alicja Bielawska, Borsos Lőrinc, Daniel Callori, Chilf Mária, Ekaterina Shapiro-Obermair, El-Hassan Róza, ex-artists’ collective, Agustin Eyssartier, Petra Feriancova, Fodor János, Frey Krisztián, Gáldi-Vinkó Andrea, Gellér B. István, Agnieska Grodzinska, Gróf Ferenc, Győrffy László, Vlatka Horvat, Horváth Csaba Árpád, J. Nagy András, k.r.u.ž.o.k., Kerekes Péter János, Kerezsi Nemere, Kis Varsó, Kiss Adrian, Kokesch Ádám, Kupcsik Adrián, Denisa Lehocka, Lepsényi Imre, Losonczy István, Lossonczy Tamás, Stano Masar, Moizer Zsuzsa, Marge Monko, Navratil Judit, Ioana Nemes, Marketa Othova, Katarina Poliacikova, Carlos Puyol, Rácmolnár Sándor, Rónai Péter, Pavla Scerankova, Kristina Schuldt, Szendrő Veronika, Szentgróti Dávid, Szolnoki József, Szörényi Beatrix, Tarr Hajnalka, Tihanyi Anna, Tivadar Andrea, Tranker Kata, Vincze Ottó stb.

A GWB-hez idén is készül térképes flyer, amely segítségével be lehet barangolni az összes helyszínt. (A flyerek a résztvevő galériákban és a Weekend House-ban elérhetőek, de letölthetőek a www.galleryweekendbudapest.com weboldalról is.) Szombat-vasárnap nemcsak nyitva tartanak a fővárosi galériák, de extra programokkal is várják a közönséget, a kiállító művész által tartott tárlatvezetésektől kezdve, könyvbemutatókon, Skype-interjúkon és kurátori beszédeken keresztül egészen a GWB-t lezáró vasárnapi jazz koncertig. Minden lehetőség adott, hogy a közönség személyesen is találkozhasson a kortárs képzőművészekkel.

A Főváros jóvoltából a tizenhat kortárs kereskedelmi galéria programja idén kiegészül egy további helyszínen megrendezett extra kiállítással. Ez a Harmadik típusú találkozások címet viselő csoportos tárlat, amelyre az egykori Rögtön Jövök projektgalériában kerül sor; a Kossuth Lajos utca 14–16. alatti kiállítóhelyet erre a hétvégére átkereszteltük Weekend House-ra. A helyszín a GWB főhadiszállásaként is szolgál, de itt látható majd a résztvevő galériák művészeinek munkáiból válogatott kiállítás. A Harmadik típusú találkozások Spielberg 1977-es sci-fi klasszikusát idézi meg, vagyis az idegenekkel való fizikai találkozást. A Weekend House anyaga a kortárs képzőművészetre hangolt „harmadik típusú találkozás” lehetőségét kínálja. Nem ad mesterkulcsot a sokszínű kortárs képzőművészet dekódolásához, de elvezet a randevú első helyszínére, miként a filmben szereplő tudós, Claude Lacombe odavezényelte embereit a wyomingi UFO-leszállópályához, hogy megindulhasson a kommunikáció a két fél között.