MúzeumLiget – A tervpályázat bemutatása és vitája

A beérkezett pályaművek kiállítása
2013. október 24 – 30.

A tervpályázat bemutatása és vitája: 2013. október 30. szerda 18.00
Fuga Budapesti Építészeti Központ (1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.)

A tervpályázat eredményét ismerteti: Rostás Zoltán, a Bíráló Bizottság szakmai titkára, projektigazgató
Meghívottak: a Bíráló Bizottság és a Szakértői Bizottság tagjai és a pályázat résztvevői

A Szépművészeti Múzeum 2013 júliusában nyílt ötletpályázatot írt ki a Városligetbe tervezett Múzeum Negyed épületeinek elhelyezésére és az ezzel összefüggő környezetalakítási feladatokra. A pályázat eredményét október 3-án ismerhette meg a közönség. Az összesen 15 millió forint díjazású ötletpályázat a Városliget komplex megújítását célzó Liget Budapest projekt része.

A Kormány 2013. július 2-án megjelent határozatával döntött az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttesre vonatkozó koncepció második ütemeként a Városliget átfogó hasznosítási koncepciójáról. Ennek értelmében a Kormány egyetért azzal, hogy a Múzeum Negyed létrehozásával összhangban, azzal egyidejűleg, a 2014–2020 közötti időszakban megvalósuljon a Városliget egészének megújítása, családi kulturális-szabadidős élményparkká történő átfogó fejlesztése, önálló turisztikai és szabadidős arculatának, márkájának kialakítása és az ehhez szükséges fejlesztések végrehajtása. A most kiírt ötletpályázat a Ligetben felépítendő múzeumi épületek (az Új Nemzeti Galéria – együtt a Ludwig Múzeummal -, a Néprajzi Múzeum, a Magyar Zene Háza, a Magyar Fotográfiai Múzeum valamint a Magyar Építészeti Múzeum) optimális elhelyezését célozza.

Az elképzelések szerint a múzeumok nemzetközi építészeti tervpályázatát – a most kiírt elhelyezési ötletpályázat alapján véglegesített helyszínekre – 2013 második felében írják ki. A beruházás a tervek szerint az Európai Unió 2014-ben kezdődő, következő költségvetési ciklusában rendelkezésre álló források segítségével valósulhat meg, 2018-as befejezési határidővel.

A Liget Budapest fejlesztés központi eleme a Múzeumi Negyed létrehozása, amely történeti kontinuitást teremt a már több mint száz éve itt álló, kiváló múzeumi és művészeti intézmények és a 21. század elejének – európai rangú építészeti megformálásban létrehozandó – új kulturális intézményei között.