Nyuszifül

Kiállítás egy cementlapmotívum továbbéléséről

1088 Budapest, Bródy Sándor u. 34.
2024. május 9-tól május 31-ig

A gyűjtés, majd a kiállítás gondolatának megszületése egy lakásfelújításhoz kötődik: a századfordulós enteriőr rekonstrukciója során a tréfásan „nyuszifül”-nek nevezett cementlapra esett a választás. Az egyszeri választás pedig rácsodálkozást és éveken át tartó gyűjtőmunkát szült, miután a szomszéd kapualjban a kiválasztott minta visszaköszönt.

A fotókon látható motívum eredete az antikvitásba nyúlik vissza: már a római kor mozaikjain és iparművészeti tárgyain is láthatjuk. A minta újkori felfedezését a 19. század végén felgyorsult és divatossá vált cementlapgyártásnak köszönhetjük. Az addig leginkább monokróm motívum kiszínesedett, a feketét felváltotta a vörös, a kék, a fehéret a sárga, az arany. A cementlapok akkor már pillangóként, levélként ismert mintája újra meghódította az iparművészetet.

A 20. század első felére a motívum divatjamúlttá, majd a század közepére a cementlap elavulttá vált: csak az ipar- és az alkalmazott művészet maradt hűséges a 60-as, 70-es években. A belsőépítészet az ezredforduló után ismét felfedezte magának a cementlapot és vele a mintánkat. Azóta pedig szinte tobzódunk: táskák, ruhák és … mosogatószivacsok hirdetik a nyuszifülek halhatatlanságát.

A tárlat anyaga több száz saját felvételből épül fel, ám ez a szám (mintegy HTML-regényként) folyamatosan változik: leginkább nő, illetve a szerkesztői munkának köszönhetően néha csökken.

Azaz a kiállítás folyamatosan változik, és mivel adatbázisa felhőalapú, az új szerzemények azonnal megjelennek, a szoftver által kiválasztott sorrendbe illesztve. Sőt, az elhelyezett QR-kódnak köszönhetően a tárlatot mobilkészülékünkön magunkkal is vihetjük, illetve saját magunk is gyarapíthatjuk. A szerzőiség tehát (hiszen a minta is közkincs) bizonyos fokig háttérbe szorul: a „magányos” rátalálást felváltják a barátok felfedezései és a közösségi építkezés.

Koncepció: dr. Dragon Zoltán (nyusziful_kiallitas@icloud.com)
Fotók: dr. Dragon Zoltán, dr. Tilinger Krisztina, Balázs Jenő, Vértes Róbert