Megnyitó: 2017. október 10. 18:00
Politikatörténeti Intézet (1052 Budapest, Alkotmány u. 2.)
Megtekinthető: 2017. november 3.-ig
KissPál Szabolcs A műhegyektől a politikai vallásig (Magyar trilógia) című installációja a mindenkori politikai ideológia természetével foglalkozik. Esettanulmányában arra keresi a választ, hogy a jelenkori magyar állam nemzetfogalma milyen történeti előzményekből táplálkozik és miként érvényesíti ezt a társadalomban.
A művész három szálon vezeti történetét a két világháború közti időszak irredenta mozgalmaitól a jelenkori, vérre és anyaföldre hivatkozó, pogány áthallásokkal terhelt államvallásig. Az első szálat egy fikciós elemekkel átszőtt dokumentumfilm mutatja be, amelynek középpontjában a budapesti állatkert 1912-ben készült, az erdélyi Egyes-követ formázó műsziklája áll. A film a hegymásolatot a Trianoni Békeszerződés értelmében megcsonkított Magyarország iránti gyász megtestesítőjeként mutatja be.
A másik doku-fikciós videó a turul-mítoszt elemzi a kultusz kibomlásától napjainkig. A turul mint a nemzet megmentője a kétezres évek kétharmados kormányzásának is fontos referenciája, az elhatárolásra és kizárásokra alapozott nemzetkép vallási-ideológiai-történeti támaszaként is feltűnik.
A harmadik rész egy Trianonhoz és a magyar nemzettudathoz köthető filmekből és tárgyi emlékekből létrehozott gyűjtemény, amelyet a művész épített. A fiktív régészeti lelet tárgyai tárlókban sorakoznak, a múzeumi bemutatásmódot imitálják, így hívják fel a figyelmet arra, hogy a múzeumi narratíva és végső soron a történelem is emberek által alkotott, mesterséges konstrukciók, amelyek minden korban az épp regnáló hatalom érdekeit szolgálják.