Pica Pica

A Pica Pica (latinul: Szarka) a Magyar Képzőművészeti Egyetem Kortárs művészetelméleti és kurátori ismeretek (MA) végzős hallgatóinak diplomamunkája. A Pica Pica egy eseménysorozat és egy online kulturális magazin létrehozásán keresztül keresi a képzőművészeti közeg eszköztárának új lehetőségeit. Meddig bővíthető ez az eszköztár? Képesek vagyunk-e a saját közegünkben begyakorolt stratégiáktól eltérő irányokban gondolkodni? Milyen társterületek módszereiből tanulhatunk?

A Pica Pica online magazin tartalma öt kiemelt téma mentén rendeződik. Magazinunkban olyan szöveges és vizuális tartalmakat közlünk, amelyek a nyilvános, kritikai vitakultúrát, a társadalmi felelősségvállalást, a művészeti finanszírozást és marketinget, és az online művészeti újságírást érintő, visszatérő problémákra reagálnak.

A Pica Pica magazinnal és a projekttel kapcsolatos hozzászólásaitokat és kérdéseiteket első, bemutatkozó eseményünkön tehetitek fel a projekt számára teret biztosító Der Punkt Galériában.

A kötetlen beszélgetésen a Pica Pica kurátorai röviden összefoglalják a projekt céljait és eszközeit, a magazin felépítését és a meghirdetett témákhoz kapcsolódó eseménysorozat részleteit. Gyertek el, kapcsolódjatok be és kérdezzetek, szóljatok hozzá, hogy aztán a ti közreműködésetekkel alakuljon tovább a Pica Pica!

————————–————————–————————-

Szerzőket keres a magazin. A Pica Pica ideális szerzője
– akár a művészeti, akár egész más területről érkezik, és tapasztal a Pica Pica felvetéseihez hasonló problémákat, hiányosságokat
– szükségét érzi és kész ezek kritikai megfogalmazására
– kísérletező, kötetlen, szimbolikus vagy asszociatív formában képes reagálni a projekt felvetéseinek valamelyikére
– képes a (szűk) szakmai közegben megszokottól eltérő szemlélet képviseletére és a határozott állásfoglalásra – betartja a határidőket

A beküldött anyag egyaránt lehet saját, vagy a projekt általános felvetéseihez és a témákhoz kapcsolódó megosztott tartalom is. Az egyes témák szerkesztői a Pica Pica négy kurátora, Gallai Alíz, Kókai Zsófia, Molnár Ráhel Anna és Téglásy Lili.

A projekt általános felvetéseihez kapcsolódó tartalmakat 2017. április 30-ig, az egyes témákra épülő anyagokat pedig május folyamán folyamatosan várjuk a címre.
A levél tárgyában kérjük feltüntetni a szerző nevét és a választott témát (pl.: KovácsPéter_kritika)

A levél tartalmazza
A publikálni kívánt tartalmat:
Szöveges: műfaji megkötés nélkül, 50-5000 karakter terjedelemben
Vizuális: lehet rajz, fotó, reprodukció, gif, videó (ajánlott formátum: 1080p, 16:9, 25fps, mp4)

Egy bemutatkozást, amely tartalmazza a következőket: Ki vagy?
Mivel foglalkozol?
Néhány sort a beküldött tartalomról

Témáink
1.) a kritikai vitakultúra alternatív eszköztára (beküldési határidő: május 12.)
Mik lehetnek a nyilvános, kritikai vitakultúrát támogató beszélgetések alternatív terei, ha a művészeti sajtónak nem pusztán az anyagi támogatások csökkenésével (vagy esetenként teljes megvonásával) kell szembenéznie, de olvasóközönsége is egyre behatároltabb? Lehet-e közérthetően de kritikusan beszélni művészetről anélkül, hogy feladnánk bizonyos tartalmi kritériumokat? Milyen nyelv alkalmas erre?

2.) művészeti finanszírozás (beküldési határidő: május 5.)
A művészeti finanszírozás ma már nem elsősorban az állami támogatások megszerzésére fókuszál – az állami kultúratámogatás háttérbe szorulása szükségszerűen új stratégiák kialakításához és működőképessé tételéhez kell vezessen. Hogyan teremtsük meg a művészeti munkához szükséges anyagi hátteret? Milyen alternatív lehetőségeink vannak? Tudunk-e új, hazai vagy külföldi modellekre építeni, vagy nekünk kell kitalálni új modelleket?

3.) online művészeti újságírás (beküldési határidő: május 19.)
Miért nincs jelen a kortárs képzőművészet a sajtóban? A reklám, a marketing az oka? Vagy az nem felel meg az (olvasói/szerkesztői) igényeknek, ahogy a képzőművészetről írunk? A művészeti egyetemek portáljai kizárólag a hallgatóknak és felvételizőknek szólnak? Az életmód magazinok és zenei blogok nyomába érhet egy a képzőművészeti közegről szóló felület? Milyen módszerekkel?

4.) művészeti marketing (beküldési határidő: június 2.)
Hogyan lehetne a kortárs művészetet közelebb vinni potenciális közönségéhez? Hogyan lehetne a köré épült misztikumot ledönteni? Hogyan lehetne felkelteni az iránta való érdeklődést? A kortárs képzőművészet csupán egy szűk közösség élvezeti cikke – amíg a társművészeti ágak, mint a zene vagy irodalom kiaknázza a marketing adta lehetőségeket, addig a kortárs képzőművészet e szempontból a “klasszikus” művészetek mögött kullog. Milyen eszközökkel nyithatnánk egy szélesebb közönség felé?

5.) társadalmi felelősségvállalás (beküldési határidő: május 26.)
Milyen lehetőségei vannak a kortárs képzőművészetnek a társadalmi felelősségvállalás szempontjából? Hol a határ a szociális munka és a művészeti, művészi, kurátori munka között? Milyen társadalmi csoportok számára lehet érdekes vagy hasznos a képzőművészet, és milyen szerepben? Hogyan illeszkedik ez a kortárs képzőművészeti diskurzusba? Milyen társterületek, tudományágak együttműködése lehet releváns a témában? Kell-e egyáltalán a társadalmi felelősségvállalással foglalkoznia a művészetnek?

A Pica Pica a Magyar Képzőművészeti Egyetem Kortárs Művészetelméleti és Kurátori ismeretek (MA) végzős hallgatóinak diplomaprojektje.

A projekt kurátorai: Gallai Alíz, Kókai Zsófia, Molnár Ráhel Anna és Téglásy Lili Berta
Témavezető: Nagy Edina