Lehetőségek tere (Budapest VIII. Molnár Ferenc tér 4.)
2024. december 10. (kedd) 17.00-18.00
Can Togay Rettentő gondolatok boltja ( és a Jó gondolatok terme) című pop-up kiállításának megnyitója
17.30-17.50
Can Togay beszél a képekről.
18.00-19.30
Téged is érint
Interaktív kerekasztal beszélgetés a mesterséges intelligenciáról
Beszélgetőtársak:
Can Togay Balázs Béla díjas filmrendező, író, médiaművész, kulturális menedzser és kulturális diplomata.
Máriás Leonárd, filozófiai gyakorlatvezető, tanársegéd, Lehetőségek tere alapító tagja
Németh Ádám, AI termékmenedzser
Németh-Dene Zsófia, klinikai szakpszichológus, gyógypedagógus és az Nexut munkacsoport tagja
Moderátor: Horváth Anna, Lehetőségek tere
Egy workshop keretében készült az a kerekasztal, amely a “Téged is érint” beszélgetés-sorozat ötletét adta. A “Téged is érint” sorozat célja túlbeszélt vagy agyonhallgatott témák szakértőkkel és esetenként érintettekkel közös, közérthető módon való megvitatása. Olyan kérdésekkel foglalkozunk, amik valamilyen módon mindannyiunkat érintenek, mégis kevés róluk a megfogható információ. A beszélgetések alkalmával igyekszünk azonosítani és megcáfolni a választott témákhoz kapcsolódó előítéleteket és tévhiteket.
Most arra keressük a választ, hogy milyen hatással van a mindennapi életünkre és a jövőnkre a mesterséges intelligencia. Mire lehet és hogyan érdemes használni? Hogyan hat az MI a munkaerőpiacra és az emberi kapcsolatokra?
A mesterséges intelligencia gyors fejlődése egyre több területen alakíthatja a körülöttünk lévő világot, mind a mindennapi életünkben, mind a tudomány területén, a munkaerőpiacon vagy akár a művészetekben.
A ChatGPT-t egyre többen használják fogalmazásaik írásához; a 2024-es kémiai Nobel-díj egyik felét pedig a fehérjék szerkezetének előrejelzésére szolgáló mesterséges intelligencia modell készítői kapták. Hány cikket olvashatunk azzal a címmel, hogy vajon eltűnnek-e a mesterséges intelligencia miatt a munkahelyeink? Milyen pszichológiai hatások érnek bennünket akár ezek kapcsán, vagy az ismeretlentől való félelmeink miatt? Az MI új lehetőségeket hoz a művészetekben, vagy a művészet lényegét veszi el az alkalmazása?
Viszonylag kevés a magyarul elérhető, közérthető információ erről a témáról is, és sok tévhit kapcsolódik hozzá. Célunk, hogy megérthessük, hogyan formálja ez a technológia a jövőt, és miként hat ránk függetlenül attól, hogy használói vagyunk-e.
Szeretnénk a beszélgetésben több oldalról megvizsgálni a témát, ezért különböző területekről szakértőket hívunk meg. Az esemény nyilvános, minden érdeklődőt szeretettel várunk. A moderált beszélgetés utáni kérdés-válasz szekción lehet kérdezni a beszélgetés résztvevőitől.
A beszélgetés moderált részét hanggal és videóval rögzítjük.
Az eseményt Can Togay Rettentő gondolatok boltja (és a Jó gondolatok terme) című kiállításából válogatott pop-up kiállítás kíséri, a veszprémi Művészetek Házával való együttműködés keretében. A kiállítás december 20-ig időpontegyeztetéssel látogatható (egyeztetés az címen).