Szükségállapot 5.

Magyarország a tiéd lehet!

2013.06.26. (szerda) 19.30
Pepita Ofélia Bár (Budapest, Klauzál tér 5.)

A “Szükségállapot – művészet és politika pepitában” záró eseménye.
Az est megnyitójaként Kovács Lola No Problem című performanszát mutatja be.

A nyolcvanas években működött demokratikus ellenzék belső köre mellett sok kisebb közösség is tevékenykedett, látszólag és ténylegesen is egy volt a cél. Közülük az egyik, a kritikai művészet eszközeit használó INCONNU (enkonnü) Csoport, a hetvenes évek végétől működött ‘89-ig. Az alapítók Szolnokon kezdték, majd sokan megfordultak körülötte, többen tartják a maguk történetének, azonban mára, más és más szemszögből való emlékezéseik – egyrészt a barátságok mentén, másrészt eltérő világnézetek, politikai preferenciák felé tett elmozdulásaik révén – értékes személyes információt hordozhatnak a ma aktivistái számára.

A Pepita Ofélia Bár “Szükségállapot” sorozatának utolsó programja ezt a kincset próbálja a felszínre hozni a dokumentációs kiállítást kísérő beszélgetés során.

Az est címe „Magyarország a tiéd lehet!” – annak, a Galántai György (Artpool) által 1984-ben az FMK-ban rendezett kiállításnak a címe („Nemzetközi Magyarország” alcímmel), amit rögtön betiltottak, s amelyen az Inconnu anyagai is megjelentek. A kiállítást, akkor – 46 magyar és 18 ország 58 művészének részvételével – a Budapest Galéria zsűribizottsága „szakmailag” nem javasolta engedélyezni, következésképp a hivatal betiltotta. A Pepitában kiállítandó dokumentáció az erről szóló besúgó-jelentésre felfűzött grafikai anyag (illetve a művek fotói, amiket a jelentés említ).

Beszélgetők: Bokros Péter, Pálinkás-Szűcs Róbert (Inconnu), Hegyi Dóra (Ludwig-lépcső, Tranzit), Gulyás Márton (Krétakör), Papp Gáspár (Hallgatói Hálózat, Az Alkotmány nem játék-csoport) – az Inconnu tagjai mellett a beszélgetők közt helyet foglalnak az új generáció hiteles kérdezői, a mai társadalmi aktivizmusban résztvevők, akik a művészet kritikai eszközeivel, vagy politikai akciókkal lépnek fel a nyilvánosság előtt, hogy mindannyiunk számára segítsenek levonni a tanulságokat az időn átívelő közös történetekből.

moderál: Pacsika Rudolf (képzőművész)

A kiállítási anyagért köszönet az Artpool Művészetkutató Központnak

http://www.artpool.hu/Commonpress51/jelentes.html