A Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus (MMIKL) a 2008-ban nagy szakmai és közönségérdeklődés mellett lebonyolított public art programjának folytatásaként és továbbfejlesztéseként az Oktatási és Kulturális Minisztérium támogatásával megvalósuló 2009. évi public art projektje keretében Te itt áll elnevezéssel országos, nyílt pályázatot hirdetett public art munkák vidéki nagyvárosokban való megvalósítására. A pályázat lebonyolítója az MMIKL szakmai igazgatósága, a Képző- és Iparművészeti Lektorátus.
A Lektorátus 6 olyan várost hívott meg partnerként a projektbe, amelyek esetében a kortárs művészeti szcéna nyitottsága, fogadókészsége, valamint a program előző évi sikeres megvalósítása magától értetődően indokolta a public art hangsúlyosabb megjelenését. Ezen városok közül négy – Dunaújváros, Eger, Győr, Miskolc – elfogadta a felkérést, és a felkért helyi szakértőkön keresztül tevékenyen részt vett a lehetséges helyszínek, majd a megvalósuló művek kiválasztásában is.
A projekt pályázati szakaszát a kuratóriumok sikeresnek értékelték, a pályázatra 91 érvényes pályamű érkezett be, amelyek közül 12 munkát választottak ki megvalósulásra.
A public art fő jellemzői közé tartozik a helyspecifikusság, de minden esetben kontextusfüggő, az adott közösséget vagy a társadalom egészét érintő kérdéseket tematizáló művekről van szó, ezért a pályázatokat tartalmilag-esztétikailag, valamint a technikai, anyagi és biztonsági kivitelezhetőség szempontjából városonként eltérő összetételű kuratóriumok bírálták el, amelyek az adott várossal közösen felkért, a kortárs művészetben jártas helyi szakemberekből, a public art területén elismert szakértőkből és a Lektorátus képviselőiből álltak.
A pályázatkiíró – élve a pályázatkiírásban fenntartott jogával – a szakértők által kiválasztott művek egy részénél a terveknek a helyszínek adottságaihoz adaptált átméretezését és így a felhasználási díj arányítását kérte a művészektől. A megítélt összegek már a művészek által módosított terveknek felelnek meg.
A kuratóriumok által megalkotásra kiválasztott pályaművek és a megítélt felhasználási díjak (utóbbiak sem az áfá-t, sem az esetleges munkáltatói közterheket nem tartalmazzák, amelyeket a pályázatkiíró a megítélt összegen felül fizet.)
Dunaújváros
László Gergely – Rákosi Péter:
Második Dunaújvárosi Garázsfesztivál
1.000.000 Ft
Hatala Noémi – Kálmán Mátyás – Ránki Dániel:
Paneltetrisz
1.000.000 Ft
(A döntés után az alkotók visszaléptek, nem valósul meg)
Andreja Kulunčić:
Jövőkép Dunaújváros
1.000.000 Ft
(Az alkotók által lemondott Paneltetrisz projekt helyén, a dunaújvárosi kuratórium döntése alapján)
A kuratórium tagjai voltak: Bencsik Barnabás művészettörténész, kurátor, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója, Leposa Zsóka művészettörténész, a Lektorátus területi referense (a pályázatkiíró képviseletében) Szabó Tamás szobrászművész, docens (Szegedi Tudományegyetem, Művészeti Intézet) és Zólyom Franciska művészettörténész, kurátor, a Kortárs Művészeti Intézet – Dunaújváros igazgatója.
Eger
Szigeti Gábor Csongor:
Dis-play, Dobó tér
970.000 Ft
Szigeti Gábor Csongor:
Dis-play, Esterházy Károly Főiskola
565.000 Ft
A kuratórium tagjai voltak: Erőss István képzőművész, tanszékvezető docens (az Esterházy Károly Főiskola és a város képviseletében), Petrányi Zsolt művészettörténész, kurátor, a Műcsarnok igazgatója, Simon Katalin művészettörténész, kurátor, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum osztályvezetője és Sós Katalin tanácsos, a Lektorátus területi referense (a pályázatkiíró képviseletében).
Győr
Németh Ilona:
Tükör
1.000.000 Ft
Horváth Csaba Árpád:
Bizalom
700.000 Ft
Árki Tibor – Kovács Gergely:
Város madaraknak
300.000 Ft
A kuratórium tagjai voltak: Gaál Tamás szobrászművész, docens, (Pécsi Tudományegyetem, Művészeti Kar, Vizuális Művészeti Intézet), N. Mészáros Júlia művészettörténész, a Városi Művészeti Múzeum igazgatója (a város képviseletében), Timár Katalin művészettörténész, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum kurátora és Leposa Zsóka művészettörténész, a Lektorátus területi referense (a pályázatkiíró képviseletében).
Miskolc
Árki Tibor – Kovács Gergely:
Város madaraknak
300.000 Ft
Balázs Mariann:
Labirintus
650.000 Ft
Imre Mariann:
A múlandóság rögzítése című pályázat második része
400.000 Ft
Kovács Kolos Márk:
Bútor (kanapé)
400.000 Ft
Török Eszter:
Interaktív fényvetítés
600.000 Ft
A kuratórium tagjai voltak: Bán András művészettörténész, kurátor, a Miskolci Galéria – Városi Művészeti Múzeum igazgatója (a város képviseletében), Körösényi Tamás szobrászművész, tanszékvezető docens (Magyar Képzőművészeti Egyetem), Simonffy Szilvia művészettörténész, a Lektorátus területi referense (a pályázatkiíró képviseletében) és Százados László művészettörténész, kurátor, a Magyar Nemzeti Galéria munkatársa, a Balkon szerkesztője.
A művek a következő időpontokban jelennek meg a köztereken:
Szeptember 9. (szerda)
Miskolc
Szeptember 11. (péntek)
Második Dunaújvárosi Garázsfesztivál
November 11. (szerda)
Eger
November 12. (csütörtök)
Győr
November 13. (péntek)
Andreja Kulunčić: Jövőkép Dunaújváros című projektje