The ABC of the Projectariat

Kuba Szreder aleatorikus performansza

2024. október 30. 18.00
ISBN+ (Budapest VIII. Baross utca 42.)

Performatív előadásában Kuba Szreder a kreatív iparágak bizonytalan munkafeltételeiről fog beszélni. A szabadúszó művészek, formatervezők és építészek a megélhetés érdekében végeznek projekteket. A mobilizált projektmunkások alkotják a művészvilágot, ahol azonban a lelkesedés kirekesztéssel, a mobilitás szegénységgel, az önvállalkozás szorongással párosul. Szreder ennek a kiszámíthatatlan létnek a hullámvölgyeit boncolgatja majd egy aleatorikus performanszhoz illő formában, a nemrég megjelent „A projektariátus ABC-je” című könyvéből véletlenszerűen kiválasztott bejegyzések nyomán.

Az „A is for Aftermath (of the pandemic)” kezdetű, és az „Y is for You are Not Alone” című írással záruló kézikönyv a projektmunkások mindennapjaival (amelyeket olyan bejegyzések tárgyalnak, mint az „A is for Applications”, a „D is for Deadlines”, valamint munkájuk rendszerszintű feltételeivel, a győztes mindent visz gazdaság kemény valóságával foglalkozik, amelyet strukturálisan a verseny és a kirekesztés jellemez.

Szreder performatív előadását nyílt vita követi, amely hozzájárul a művészetben, az építészetben és más kreatív iparágakban a bizonytalan munkáról folyó vitákhoz. Az est ezen része a nagymértékben hálózatos világ rendszerszintű nyomásával való megküzdés gyakorlati módozataira összpontosít, amelyeket maguk a projektszervezők dolgoztak ki és teszteltek, mint például az egymástól függő önszerveződés, a kölcsönös támogatás és más cselekvési formák.

„The ABC of the projectariat: living and working in a precarious art world” című könyve 2021-ben jelent meg a Whitworth és a Manchester University Press kiadásában. A könyv olyan vonásokat vázol fel, mint az opportunizmus, a neoliberalizmus, az egyenlőtlenség, a félelem és a cinizmus a projektariátus állapotának gyökerénél. Ezt a vitát a különböző cselekvési módok, például a művészeti sztrájkok, a produktív kivonulások, a politikai küzdelmek és a jobb társadalmi mechanizmusok gyakorlati bemutatásával párosítja. Ebben a rövid lexikonban Szreder amellett érvel, hogy ahogy a proletároknak nem volt vesztenivalójuk, csak a láncaik, úgy a projektáriusoknak sincs vesztenivalójuk, csak a határidőik.

Kuba Szreder a varsói Képzőművészeti Akadémia művészetelméleti tanszékének oktatója. Kutatásait egymásra építő kurátori gyakorlattal ötvözi. Szabadúszó kurátorként, íróként, előadóként és szervezőként több mint száz projektet valósított meg. Számos kollektívával, kutatási klaszterrel és művészeti szakszervezettel kezdeményezett és működött együtt helyi és nemzetközi szinten, mint például a varsói Free/Slow University, a londoni Centre for Plausible Economies és a lengyelországi Office for Postartistic Practices. Több antológia, cikk és könyvfejezet szerzője és szerkesztője a kortárs művészet elméletével és szociológiájával kapcsolatban.