A Művészetelméleti és gyakorlati szabadiskola őszi szemináriuma a Typopass – Kritikai design és konceptuális tipográfia kiállításokhoz kapcsolódik.
2009. október 14, 15-18 óra
Dorottya Galéria (Budapest V. Dorottya u. 8.)
Az 19?9 című szeminárium keretében a magyar alkotmánymódosítások tipográfiáját gondoljuk a résztvevőkkel együtt. Jelentkezési határidő a címen angol nyelvű motivációs levéllel.
A Société Réaliste-ot Gróf Ferenc és Jean-Baptiste Naudy alapította 2004 júniusában. Politechnikájú alkotó sémáikat kiállítások, kiadványok és konferenciák során fejlesztik ki. 2009-ben a Société Réaliste egyéni kiállításon mutatkozott be Marseille-ben, Párizsban és Londonban, nemzetközi biennálékon Athénban, Ljubljanában, Isztambulban és Lyonban, csak úgy, mint csoportos kiállításon Spanyolországban, Franciaországban, Belgiumban, Lengyelországban, Horvátországban, Ausztriában, Szlovéniában, Hollandiában és az USA-ban.
2009. október 14. 18:00
Dorottya Galéria (Budapest V. Dorottya u. 8.)
Société Réaliste:
Glifek és rétegek – nyilvános előadás
Az első, IGM: MDCCLXX IXX című kiállítás óta, melyet a Karton Galériában rendeztek 2005 februárjában, a Párizsban működő Société Réaliste csoport kifejlesztett egy jel- és felirat rendszereken alapuló, hibrid kutató- és alkotómódszert. A csoportot a graffiti, a tipográfia, a mintatervezés, a képvers öröksége, módszereinek ötvözése, a képek és szövegek között elmosódó határok érdeklik. Plasztikai kísérleteikkel párhuzamosan a művészcsoport diskurzív motívumokat dolgoz ki az egybeolvadó és keveredő nyelvek iránti megszállottságuk igazolásaként, melyet előadásukban összegeznek. Az előadás a felvilágosodás-kori író, Nicolas-Edme Rétif de la Bretonne gyakorlatán alapul, amely az elmúlt öt évben a művészek állandó inspirációs forrása volt. Rétif köztéri írás-technikájából adódó fő kérdések bemutatásával a Société Réaliste megkísérli saját munkájának változatos dimenzióit összekapcsolni, a politikai design területén végzett vizsgálódásaitól kezdve a területi ergonómiát érintő kutatásokig, egészen addig a pontig, ahol a területek íródnak, és a nyelvek átrendeződnek.
2009. október 15. 18:00
Dorottya Galéria (Budapest V. Dorottya u. 8.)
Helvetica (rendezte: Gary Hustwit) – vetítés
bevezeti: Orosz Márton, tipográfus, művészettörténész
A Helvetica egy 80 perces független film a tipográfiáról, a grafikai designról és a globális vizuális kultúráról. Egyetlen betűtípus kialakulását vizsgálja (amely 2007-ben ünnepelte ötvenéves születésnapját) abban a tágabb összefüggésben, hogy a betűk hogyan hatnak az életünkre.
2009. október 22, 17:00
Platán Galéria (Budapest VI. Andrássy út 32.)
Branka Stipancić – művészettörténész, Zágráb: Mladen Stilinović és más művészkönyvek
Piotr Rypson – művészettörténész, Varsó: A nyomdán kívül – független lengyel művészkiadványok
Perneczky Géza – művészettörténész, Köln: Művészkiadványok az undergound és az avantgárd határán
Az első két előadás angol nyelvű, a harmadik magyar nyelvű.