A Hermina Galéria nyitókiállítása
A Zenekép kiállítás és koncert témája az ismétlés, hasonlóság – olyan fogalmak, melyek zeneszerzők és képzőművészek számára is jelentenek valamit. Zenészeknek evidens tapasztalat, mennyire különböző tud lenni ugyanaz a kompozíció egy picit más előadásban, vagy ugyanaz a zenei motívum, ha variálják, transzponálják, díszítik vagy ritmusát változtatják. A képzőművészet területén gyakori eljárás egy-egy forma ismétlése, méretének, színének, képsíkon belüli helyének módosítása, tartalmukban és vizualitásukban hasonló sorozatok, variációk készítése.
Mivel e fogalmak vizsgálata kimeríthetetlen lehetőségeket rejt magában, az alkotók könnyen belátható kiterjedésű (időbeli illetve térbeli) halmazokat jelöltek ki maguk számára: mindenki két művet készít, a zeneszerzők egy perc körüli időtartam alatt előadható kompozíciókat, a képzőművészek pedig 10 x 10 cm körüli képeket, az ismétlés, hasonlóság témájára.
A miniatűr munkák lehetővé teszik azt is, hogy minél több alkotó részt tudjon venni a nyitó projektben, ugyanakkor hangsúlyozzák a kezdeményezés erősen konceptuális jellegét, hiszen a művek ugyanazon fogalmakból indított, miniatűrökbe sűrített komplex gondolatok vizuális és auditív lenyomatai, sajátos szótári definíciók, melyek katalizálják a két művészeti ág képviselői közti párbeszédet. Rejlik ebben némi humor is, az alapoknál kezdeni a kommunikációt, a rövid kompozíciók és a kis méretű képek nem akarnak visszaélni a befogadó türelmével, első ránézésre úgy tűnhet, tömören, néhány szóban igyekszenek összefoglalni üzenetüket.
A témaválasztásban már benne is van a feltételezés, hogy lesz közös metszete a halmazoknak, például az alkotás folyamatának mechanizmusában, a gondolatmenetben, a műveket felépítő rendező elvben. A véletlenszerűen adódó hasonlóságokból számos új ötlet és téma bontakozhat ki, mely alapot ad majd a további kollektív munkának.
Bolcsó Bálint, Futó Balázs, Gryllus Samu, Horváth Balázs, Kedves Csanád, Muntag Lőrinc, Rubik Ernő Zoltán, Sándor László, Szigeti Máté, Tornyai Péter és Balogh Máté zeneszerzők olyan darab-párokkal készültek, amelyek valamiképpen hasonlítanak egymáshoz, és egyikük sem több egy percnél. A zenetörténet nagy “miniatüristáinak” (Webern, Kurtág) kompozíciós gondolkodása mára univerzális tapasztalattá nőtt az avant-garde zenei gondolkodásban. A fiatal zeneszerzők saját eszközeikkel mutatják meg: a rövid nem egyenlő a kevéssel. A kompozíciók nemcsak a galériában tartott koncertek alatt lesznek hallhatóak, hanem digitális adathordozón is hozzáférhetőek, nyitvatartási időben a kiállítótérben hallgathatóak.
Az ismétlés, hasonlóság fogalmakat a kiállító fiatal képzőművészek (Ádám Zsófia, antalaci, Bereczki Kata, Csábi Ádám, Gosztola Kitti, Lakatos Áron, Pap Emese, Peternák Anna, Peternák Zsigmond, Piros Boróka, Tillmann Hanna, Tranker Kata, Varga-Nádas Eszter) változatos irányokból közelítették meg. Kiindulásként szolgált számukra egy napi rutinná vált cselekvés, a képalkotás folyamatában gyakran alkalmazott (pl. grafikai) sokszorosítás gesztusa, eredeti mű és reprodukció viszonya, illúziókeltés és megtévesztés, a déjà vu érzés nehezen megragadható tapasztalata, álombeli ismétlődések, hasonló formájú tárgyak és természeti formák struktúrája.
A kiállításon fotó, akvarell, kollázs, grafika, festett és hímzett vászon, objekt egyaránt látható lesz, egy képvers hozzá tartozó hanganyaggal, s a megnyitó során egy különleges akció is lezajlik majd. A kiállító képzőművészek szorosan kötődnek a zenéhez, néhányan maguk is zenélnek, mások zenei múzeumban dolgoznak, s vannak, akik audiovizuális munkákat is készítenek.
Megnyitó: 2015. május 27. (szerda) 18 óra
A kiállítást megnyitja: Karácsony Gergely
Helyszín: 1146 Budapest, Hungária krt. 194. Megközelítés: A 70-es troli Erzsébet királyné úti végállomásától, az 1-es villamos Erzsébet királyné úti megállójától 2 perc. A Millenniumi földalatti (1-es Metró) Mexikói úti végállomásától 5 perc.
A kiállítás nyitva: 2015. május 27. – július 26.
Nyitvatartási idő: hétfő kivételével 11-18 óráig.