Amennyiben viszont bármely országban a politikai gondolkodás eltűnik a közszférából, a társadalom egésze válik sebezhetővé. Az állampolgárok apolitikus pozíciója lehetővé teszi a félelemkeltés politikai játszmáit és az ezzel járó tucatnyi bizonytalansági tényező fenntartását.
Magyarországon az utóbbi időben a nemzet védelme, a félelem elhárítása, a fájdalom elkerülése úgymond legitimizálta a több irányból érkező, sok esetben törvénybe ütköző biztonsági hadjáratok és intézkedések sorozatát.
Ennek következtében napvilágra került a „veszélyeztetett test” egyik jellemzője, az, hogy könnyen enged az irracionalizmus vonzásának, elveszíti az önreflexivitását, ami a közösség pozitív megtapasztalásának elsorvadásához vezet.
A kiállítás bemutatja Ciprian Muresan (Ro), Oliver Ressler (A) és Hito Steyerl (D) munkáit, amelyek alapul szolgálhatnak az egyén és a közösség politikumhoz fűződő viszonyának vizsgálatához. A veszélyeztetett test állama című kiállítás egy nagyobb projekt kiindulópontja, amely a sérülékeny közszféra problematikáját tárgyalja, különös tekintettel a tavaly őszi budapesti demonstrációkra. A kiállított munkák ugyanakkor nem merítik ki a felvetett problémát, inkább a téma képzőművészeti megközelítéséhez kínálnak stratégiákat azáltal, hogy releváns művészi pozíciókat mutatnak be.
Az ideális társadalom önmagát teremti meg
Oliver Ressler prezentációja
2007. február 15., csütörtök, 18h