Szolidaritás

Ellenzék és kultúra Lengyelországban 1980-1989

2008. november 8. – 2009. január 31.
MegnyitóOpening: 2008. november 7. 17:30
A kiállítás a Szolidaritás mozgalom történetét kívánja bemutatni a magyar közönségnek a szakszervezet megalakításához és hivatalos bejegyzéséhez vezető 1980-as sztrájkoktól, a hadiállapot 1981 decemberi bevezetésén és a szervezet betiltásán keresztül egészen a legalizálásáig és a Szolidaritás győzelmét hozó 1989-es szabad választásokig, amelyek az egész szocialista táborban végbemenő politikai változások nyitányát is jelentették.

A kiállítás elsősorban a lengyelországi történésekre fókuszál, és csak utal a magyarországi ellenzéki mozgalomra, a második nyilvánosságra vagy a hivatalos propagandára gyakorolt hatásukra. Kapcsolattörténet helyett inkább a két országban megfigyelhető jelenségek közötti különbségekre kívánja irányítani a figyelmet. Elsosőrban arra, hogy a Szolidaritás olyan tömegmozgalom volt, amelynek társadalmi visszhangja, támogatottsága messze túlnőtt bármely más kelet-európai ellenzéki mozgalomén. Az ellenzéki gondolat, a nemzeti ellenállás, a társadalmi összefogást hirdető eszmeiség nem csupán a disszidens értelmiségiek szűk körében terjedt, hanem a második nyilvánosság, az egyház és az emigráns szervezetek révén majd egy évtizeden át napi szinten jelen volt a lengyel köztudatban, és politikai céljai széles körben váltak ismeretessé.

Mivel a magyar közönség nem szembesül a média, a filmművészet vagy személyes emlékek révén a korszak képi világával, a kiállítás elsősorban a ’80-as évek lengyel utcáit, templomait, a nyilvános- és a privát szféra jelképeit idézi fel. Utal fontos eseményekre, de nem szorítkozik eseménytörténetre, megjelenít fontos személyiségeket, de nem törekszik ellenzéki arcképcsarnok létrehozására, hanem az ellenállás és a társadalmi összefogás megnyilvánulásait állítja középpontja. A fotókat, installációkat, plakátokat, és szamizdatokat lengyel gyűjteményekbol származó tárgyi anyag egészíti ki.