A kiállítás következő egysége a magánügy címet viseli, mely férfi és nő viszonyát tematizálja. Láthatjuk például, hogy a ’60-as években mennyire görcsösen ragaszkodtak a nők a házassághoz. Ez tanulmányozható azon a karikatúrán, melyen egy tetőtől talpig begipszelt nő talákkozik a barátnőjével. Mi történt veled? – kérdezi a barátnő. A válasz: Megvert a férjem. Erre a megértő barátnő: Férjhez mentél? Gratulálok.
Talán ez a házassághoz való körömszakadtáig tartó ragaszkodás vezet többek között a különböző lelki betegségekhez és egyben a kiállítás következő egységéhez, mely a Seduxen címet viseli. Ez a korszak népszerű nyugtatója volt, amit szívesen szedtek a boldogtalan hölgyek gyakori ideggörcseik esetén. Persze emellett gyakran jártak pszichológushoz is, ami máig nem változott. A különbség pusztán abban áll, hogy manapság mindenkinek depressziója és pánikbetegsége van. Így az egyik karikatúrán feltett kérdésre, miszerint az idegösszeomlás fertőző-e, a válasz, ha jobban belegondolunk, igen.
Vasvári Anna közélettel foglalkozó karikatúrái sem vesztették el aktualitásukat annak ellenére, hogy egy másik politikai rendszerben keletkeztek. Ennek oka valószínűleg az, hogy az emberek nem változtak meg a rendszerrel együtt. Például nem változott a város zsúfoltsága sem, melyet a Budapest határába állított behajtani tilos tábla tematizál az egyik rajzon, javaslatként a zsúfoltság megszüntetésére.
Istvánkó Beáta
A magyar karikatúra-művészetet még nem fedezték föl. Pedig nagyjából 25 éven át, túlzás nélkül, a világ élvonalába tartozott. Több világszinvonalú karikaturista dolgozott egyidőben, ráadásul egyazon szerkesztőségen belül. A fennálásának második periodusában heti 400 ezer (!) példányban megjelenő Ludas Matyiban számonként kb. 60 rajz jelent meg, és olyan zseniális formanyelvű, újító szellemű karikatúraművészek dolgoztak itt, mint Kaján Tibor, Réber László, Várnai György, Pusztai Pál, hogy tényleg csak a legnagyobbakat említsük. (Mellettük olyan idősebb klasszikusok voltak még jelen, mint Kassowitz Félix vagy Toncz Tibor.) Vasvári Anna ennek a konjunktúrának a második vonalához tartozott. És még így is mennyire eredeti! Egyszerű és elgáns. Miért nincs ilyen ma? Festő lesz belölük? Vagy kreatív blogger?
Sugár János