A szívünk egy másik ország hazai és nemzetközi művészek munkáin keresztül mutatja be a barátságban kibontakozó, meghitt játékteret, ahol a társadalom elvárásaitól, ideálképeitől és normáitól elrugaszkodva igazán önmagunk lehetünk.
Szerepváltások és csínytevések titokzatos univerzumába nyerhetünk bepillantást, mely kívül esik a mindenkori politikai kontroll, a törvények, az egyház és még a kulturális mintákat továbbörökítő család szabályozó hatáskörén is.
Egy alternatív valóság tárul elénk, többek között olyan alkotók munkáin keresztül, mint az Internet korának mágusaként ismert amerikai videoművész, Ryan Trecartin, akit a The New Yorker hasábjai a ’80-as évek óta feltűnt generáció egyik legjelentősebb művészeként méltattak. Először találkozhatunk Magyarországon a dán művész páros, Elmgreen & Dragset munkáival, akik a kiállításon a meleg szanunák világát helyezik ironikus megvilágításba.
Megismerkedhetünk továbbá a torontói punk mozgalom egyik ága, a queercore kezdeményezőjeként ismert Bruce LaBruce radikalizmusával is. Szász Lilla érzékeny, tabutémákkal és a másság különböző formáival foglalkozó munkásságát a kiállításon az alkotó legújabb fotósorozata képviseli.
A válogatásból nem maradhat ki a műfaji határokon túlmutató divatperformanszairól ismert avantgárd tervező, Király Tamás sem, akinek ’80-as évekbeli tevékenységét baráti kapcsolatai mentén mutatta be két évvel ezelőtt a tranzit. hu.
A kiállítás rámutat a barátság felszabadító erejére egy olyan kultúrában, ahol erkölcsi szabályok, intézményesített szertartások és a házasság törvényi keretei határozzák meg a szeretet és az intimitás megélésének lehetséges módjait. Szempontokat kínál e változatos, személyre szabott emberi kötelék pillanatnyi megragadásához, mely több évszázados múltra tekint vissza a nyugati filozófiai gondolkodásban.
Mindemellett egy olyan, önmagáért való és tiszta kapcsolatforma társadalomkritikai lehetőségeit vizsgálja, amelynek résztvevői egyenrangúak, és egymást segítik az önmegvalósításban. A kiállítás felteszi a kérdést, lehet-e a barátság életforma, egy identitáskategóriák és nemi szerepek feletti queer politika alapja. Ezáltal pedig rámutat arra, hogy a barátságra tekinthtünk úgy is, mint az egyenlőtlen erőviszonyokat megszilárdító heteronormatív társadalmi berendezkedés alternatívája.
A bemutatott művek némelyike nyíltan szexuális tartalmú, a kiállítás fiatalkorúaknak nem ajánlott.
A kiállítás a tranzit. hu Választott család című hosszabb távú kutatási projektjének részeként valósul meg.
Kiállító művészek: Pauline Boudry & Renate Lorenz, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Elmgreen & Dragset, J. G. Jones & Bruce LaBruce, Rodolf Hervé, Király Tamás, pr csoport, Karol Radziszewski, Schmied Andi, Szász Lilla, Ryan Trecartin, Jana Želibská
A szívünk egy másik ország
A barátság mint alternatíva egy normális világban
2016. június 17. – július 30.
MegnyitóOpening: 2016. június 16. 19:00