Sigmar Polke (1941-2010), német képzőművészt a hatvanas évek eleje óta foglalkoztatta a valóság és a képi valóság, azaz a művészet és a mindennapi élet viszonya. Ennek során gyakran egy távolságtartó, ironikus álláspontot vett fel, amely lehetővé tette számára, hogy a tartalmi kérdéseken túl a festészet formájára és anyagi természetére is figyelmet fordítson.
A Megmagyarázhatatlan eredetű zene című kiállítás betekintést nyújt munkásságába, amely egyedülálló helyet foglal el a jelenlegi művészeti világban, a háború utáni német művészet egyik legfontosabb értékei közé tartozik.
Polke a kiállításon bemutatott alkotásokon keresztül a vizes gouache-ok jellegéből kiindulva a festék csöpögését és áramlását, a fizikai jelenségek kontrollált és kontrollálhatatlan előfordulását tematizálja.
Az áramló festéknyom kiszámíthatatlanságára a művész – ez is jellemző – ellenpólusként egy szabályos, kiszámítható rácsrendszert helyez.
Emellett abszurdnak hangzó címekkel látja el a képeket, amelyek költői hangot adnak az ábrázoltaknak, amelyek példaértékűek Polke általános művészi állásfoglalása kapcsán.